Pombo

fašismus X nacismus

Jaký je nějaký zásadní rozdíl mezi fašismem a nacismem? Kromě toho, že nacismus byl v Německu a fašismus fšude jinde?
Díky

Nejlepší odpověď
led

Fašizmus vznikol v Taliansku a ako hlavnú ideológiu je prevzali Nemecko a Španielsko.
Nacizmus – nemecký fašizmus odvodený z názvu strany NSDAP /Národně socialistická německá dělnická strana (německy: Nationalsozia­listische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/N%C3%A1rod­n%C4%9B_socia­listick%C3%A1_n%C4­%9Bmeck%C3%A1_d%C4­%9Blnick%C3%A1_stra­na /

Další odpovědi
annas

Vyhledávací lišta

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-fasismem-a-nacismem
Doplňuji:
Moje odpověď – odkaz v původní otázce

Nacismus – Nacionální socialismus, z německého Nationalsozia­lismus, zkráceným výrazem nacismus (Nacionální socialismus) je totalitní ideologie oficiálně uplatňovaná diktaturou v Německu v letech 1933–1945 (tzv. Třetí říše) prostřednictvím Národně socialistické německé dělnické strany (Nationalsozi­alistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) vedené Adolfem Hitlerem. Nacistická ideologie kombinuje prvky socialismu, nacionalismu, pangermanismu (preference rasy před národem a idea sjednocené germánské Evropy), fašismu, rasismu (zvláště antisemitismu).

Nacismus je jistým typem či formou fašismu, která byla státní ideologií v Hitlerově Německu (1933–1945) a liší se od původního (italského) fašismu zejména svou rasovou teorií (nadřazenost arijské rasy apod.)

KubikS7

Nacismus je ideologie založená na antisemitismu, radikálním nacionalismu (šovinismu), rasismu atd. s cílem likvidace židů a získání jejich majetků.

Fašismus je autoritativní způsob vlády prosazující zájem většiny nad zájmem jednotlivce, kde neexistuje žádná opozice a demokratických prvků je taktéž pomálu.

Zdroj : Internet

Bičiště

Fašismus je forma vlády – diktatura. Je založen na vůdcovském principu a vládě jedné strany. Nastoluje se pučem – převratem,krvavým i pokojným, je potlačena parlamentní demokracie.Fašismus v Evropě poprvé vznikl v r. 1919 v Maďarsku,v r. 1922 v Italií, v r. 1923 ve Španělsku a v Bulharsku, v r. 1926 v Polsku a v Litvě,v 30. le­tech v Německu. Nacismus bylo stranické hnutí v Německu Název-nacismus je odvozen od názvu tehdejší strany NSDAP – Národně socialistická německá dělnická strana.Založena byla v r. 1919 v Mnicho­vě,státní moc v Německu převzala v r. 1933. Ideje tohoto hnutí vtělil A. Hitler do svého díla „Mein Kampf“. Hlavními představiteli nacismu v Německu jsou Hitler,Goebbel­s,Goring,Rosen­berg a další.Po 2. sv.válce byla tato strana zakázána a prohlášena za zločineckou organizaci.Výraz nacista znamenal příslušníka strany NSDAP,ale i jejího příznivce-nestraníka. Nacistické hnutí zcela nezaniklo,v Německu má své zastánce dodnes.Tam se jim říká „Nazi“

Jose1f

Proč to v Německu byl nacizmus a fšude jinde fašizmus? V podstatě je to stejný xyndl, ale určitý rozdíl tu je. Nacizmus se vyvinul z fašizmu. Slyšel jsem jednou následující výklad. Když skončila první světová válka (1914 – 1918), vypluly na povrch dva zásadní „recepty,“ jak zajistit pro budoucí generace blahobyt a mír. Jedním z nich byl komunizmus, druhým fašizmus. Myšlenky komunizmu se realizovaly Říjnovou revolucí. Blahobytu mělo být dosaženo tím, že bude zlikvidována třída kapitalistů, kteří vykořisťují dělnickou třídu. Fašisté na to šli jinak. Například španělští fašisté chtěli navrátit dávnou slávu námořních dobyvatelů Španělům, italští fašisté Italům atd., neboť jenom čistokrevným potomkům dávných námořních dobyvatelů patří právo vládnout ostatnímu světu. Fašisté ale brzy narazili na problém. Kdo je ten čistokrevný Španěl nebo Ital, který na to má právo? Vždyť lidé se pomíchali, promísili a když se naučíte mluvit např. italsky, tak vás nikdo od „pravého“ Itala nerozezná. Stejný problém měli samozřejmě i Němci. Jenomže Němci našli vědecky ideální řešení. Pravého Němce poznáme podle rasy. Ne podle toho, jak dobře mluví německy, ale podle znaků rasy árijského Němce: blonďatý, modrooký nadčlověk s přesně stanovenými rozměry hlavy apod. Tak se v Německu z fašizmu vyvinul nacizmus. Příslušníci NSDAP chtěli vybudovat národní stát árijských Němců – nadlidí, kteří budou vládnout všem nižším lidským rasám (např. Slovanům). To je také jeden z rozdílů mezi nacizmem a fašizmem.

geoorg

Fašismus je vláda jedné politické strany (za druhé světové války byl v Itálii)

Nacismus je vláda národu (tedy árijci v Německu)

Porkman

Oboje byli svině

Rudík 12

Fašyzmuz je fláda jedné polytycké ztrani a nacyzmuz je fláda celího nárota.

Neňý prafda, že fašyzmuz je fšude jinde.

Dea Lae

Příspěvek smazán administrátorem.

Email Seznam

Fašismus je forma vlády, v tomto případě vlády úředníků, kteří převzali funkci politiků a vytlačili je. Správně by se měli ve vládě politici X úředníci navzájem hlídat. Ano, začalo to v Itálii. V Německu paradoxně ani moc ne, tam se politici a úředníci ohlídat dokázali, i když spíše tím, že si šli na ruku.
Stačí se dnes kouknout do Bruselu, jak to hlídání se nejde, a chodí spolu „jednat“ na předražené obědy z daní účastnických států.

Nacismus je politická ideologie, z hanlivého nazi zkratky pro národního socialistu, čili sociálně socialistický případ. Taky proto nenáviděli komunisty, páč jim lezli do politického zelí se stejnou sociálně socialistickou ideologií a občané byli „na vážkách“, kterého to sociálněsocia­listického případa životních jistot volit.

Lgee

Nacismus byl dřív fašismus bude až se podaří nastolit nwo (nový světový řád)

gobls

Fašismus nebyl všude jinde. To jen dnes je v módě nazývat fašismem cokoliv, kdy se někomu něco omezuje nebo přikazuje. Ke zveličování dochází zřejmě z toho důvodu, že většina lidí skutečnou totalitu nezažila a je už příliš roztažená.

Framus

Fašismus = fascio = svazek (Někoho s někým proti někomu)
Nacismus = national = národní (vlast, vlastenectví)