ivosek2

Jaky je rozdíl mezi komunismem a socialismem?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si projít archív, najdete podrobné vysvětlení o rozdílech mezi oběma systémy. Otázek je mnohem víc.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-vlastne-je-komunizmus-socializmus-a-maju-nieco-spolocne-s-demokraciou

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-lisi-socialismus-a-komunismus-v-jakych-ruznych-zemich-ktery-rezim-byl

"Socialismus (z lat. socialis = společenský) tedy představuje nižší fázi komunistické společenskoeko­nomické formace (společnosti). převládá zde již společenské vlastnictví výrobních prostředků (družstevní, státní, samosprávné vlastnictví), ovšem výroba si ještě zachovává určitý tržní (zbožní) charakter, rozdělování se děje převážně podle práce, nejsou překonání úplně třídní rozdíly (i když vztahy mezi třídami a sociálními vrstvami mají být neantagonistické). Rozdíly mezi socialistickou a (plně)komunistickou společností jsou tedy nemalé, nelze však na základě nich tyto stupně považovat za zvláštní, samostatné nebo relativně samostatné výrobní způsoby či společenské formace.

Komunismus (z lat. communis = společný) – první společenskoeko­nomická formace v dějinách lidstva, vytvářející podmínky pro neomezený rozvoj lidstva odstraněním sociální nerovnosti a urychlením rozvoje výrobních sil.
Cílem je beztřídní společnost s jednotným společenským vlastnictvím výrobních prostředků a úplnou společenskou samosprávou (odstranění státu). Práce se stává pro všechny první životní potřebou, postupně se realizuje rozdělování statků podle potřeb, výroba se rozvíjí plánovitě, na základě vědeckého předvídání, bez nutnosti tržní koordinace. Komunistická formace se vyvíjí v průběhu výstavby socialismu a komunismu – nižší a vyšší fáze komunistické společnosti, kdy přechod od socialismu ke komunismu se obejde bez další sociální revoluce. "
http://blisty­.cz/art/17901­.html
--

Za socialismu, první fázi komunismu, mělo platit heslo:
"Každý podle svých schopností, každému podle jeho práce

V druhé fázi, komunismu mělo platiti:
„Kkaždý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb,“

Další odpovědi
Nazdar Bazar

Komunismus je idea, ke které se mělo dospět. Nebyly by potřeba peníze, každý by dostával zdarma vše, co by potřeboval, a podle toho, co by si zasloužil. Neexistovala by společenská nerovnost. Už z předchozích vět je jasné, že jde o utopii.

Socialismus – to byl název pro systém v zemích, kde vládli komunisté.

Terminator3

Ano, jak bylo řečeno, socialismus byla cesta k dosažení komunizmu. Pozor ale na zaměňování socialismu se sociální demokracií. Sociální demokracie oproti socialismu repsektuje soukromé vlastnictví, svobodu jednotlivce apod.

da ny

Rozdíl zde již byl popsán :)
Pravdou je, že slovo „sociální“ je mylně spojováno se socialismem.

„Socialista“ z přesvědčení, ve své době G. Orwell v románu 1984 diktaturu nazval Angsoc…
„Hlavním hrdinou románu je úředník, soudruh Winston Smith, který žije roku 1984 v Londýně ve fiktivní zemi Oceánii. Vládne velmi tvrdá diktatura v čele s tzv. Velkým bratrem. Oficiální ideologie se nazývá Angsoc (původně anglický socialismus, v anglické originále knihy Ingsoc) a její ústřední hesla zní:
Válka je mír
Svoboda je otroctví
Nevědomost je síla“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/1984_%28r­om%C3%A1n%29

Na „podobných“ principech komunismu stojí kibucy (mošavy), které v současné době údajně opět zažívají nový boom..
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ki­buc
http://wwwold­.ekovesnicky.cz/svet/ki­bucy_a_mosavy­.html

anonym

Komunismus nikdy nebyl a nebude,je to jen ideologie,tak to nemůžeš nijak srovnávat chlapče Ivoši,

setapouch

Socialismus je/byl „predstupen“, pres ktery se melo dojit ke komunismu.