bolak

Existuje nějakej vzorec na určení vzdálenosti objektu?

Třeba když natáhnu ruku, tak vim že ta ruka má třeba 70cm na délku, a když držím pravítko a skrz to se dívám na předmět (třeba dům v dálce), tak vidím že na tom pravítku má na výšku 5cm, ale ve skutečnosti má 5m, což znamená že na tuhle vzdálenost je to měřítko 100×. Bude to měřítko pořád 100×, ať už bude ten předmět jakkoliv velkej a bude v jakýkoliv vzdálenosti, nebo ne? A pokud ne, tak dá se nějak sestavit vzorec, podle kterýho pokaždý přesně určím v jaký je daný předmět vzdálenosti?

Nejlepší odpověď
Dochy

„Bude to měřítko pořád 100×, ať už bude ten předmět jakkoliv velkej a bude v jakýkoliv vzdálenosti, nebo ne“ – Nebude to 100× v každé vzdálenosti. Bude to 100× jen ve vzdálenosti 100× větší, než je vzdálenost pravítka od oka. Sám to píšeš o větu dřív: „což znamená že NA TUHLE vzdálenost je to měřítko 100ד. Říká se tomu podobnost trojůheníků. Pokud znáš velikost předmětu v dálce, koukáš na něj přibližně kolmo aby nedošlo ke zkreslení, můžeš tímto způsobem zjistit vzdálenost.

Další odpovědi
Banán88

http://dagles­.klenot.cz/ri­hova/vzdalenos­ti.pdf

bolak

Dochy: takže když si zkušebně změřím nějaký predmět před sebou a pak se kouknu na chalupu v dálce x metrů ode mě, která předpokládám má třeba 8m na výšku, tak můžu určit vzdálenost, chápu to dobře?