zjentek

Existuje něco jako důstojná sebevražda?

Například zoufalec učuní rozhodnutí sprovodit se ze světa ale protože se domnívá že má svou důstojnost a ke všemu chce ušetřit osobní majetek pro pozůstalé tak si doma nepustí původně zamýšlený plyn a nechce je ani strašit tím pádem se ani neoběsí a ani neskočí oknem z bytu aby nenadělal a místo toho navštíví zoo kde v nestřeženém okamžiku vleze lvici do výběhu a udělá na ni pár nedůstojných, v tomto případě však hrdinných gest.

Pokud existuje, tak jaká/která je ta hrdinná?

Odpovědi
Filip84

Existuje a neexistuje, 切腹, seppuku.

Důstojné to je, arciť to pojetí důstojnosti nemusí odpovídat evropskému (křesťanskému) pojetí důstojnosti: ten jedinec se celý umyje, učeše atp., oblékne se do bílého kimona, napíše a přečte báseň na rozloučenou, pak se usadí, papírem obalí čepel 脇差, kratšího meče a píchne se do břicha. Píchnout se musí, to je jako minimum, a pak je jen a pouze na něm, nakolik se bude mordovat, protože jakmile projeví sebemenší náznak bolesti, druh, který ho bedlivě sleduje, mu usekne hlavu.

To, samozřejmě, poněkud neodpovídá mentalitě, možnostem a schopnostem dnešní mládeže, protože ty všecko stresuje, všecko prožívají a jsou velice důležití, takže pro ně vyrábí v Nizozemí sebevražednou kapsli: do toho si vleze, zavře se, hraje mu tam příjemná hudba, no a pokud to neotevře do určitého času, tak mu to začne pouštět dovnitř plyn, který ho uspí, no a až usne, tak už se neprobudí. Nebolí to a celou dobu to má pod kontrolou – stačí, než usne, otevřít víko, ten plyn je v počátku neškodný. Jestli je to důstojná, nebo nedůstojná, sebevražda, to nechť ať si každý posoudí sám.

Puštění plynu je risikové a komplikované (jako v bytě). Pověsit se je jeden z nejhorších způsobů (běžné násilné) smrti: když si spočítá správně délku smyčky, promaže lano, správně uváže oprátku a správně umístí uzel, zlomí si vaz, ovšem ten „let“ není nic příjemného, ani důstojného, hlavně to člověk subjektivně vnímá jako „velmi dlouho“ (on už to někdo přežil v historii, že, tak víme). Ovšem to nesmí být matlák, sebevrah bude matlák, takže se pověsí na krátkou oprátku, a pak ho čeká 10 – 20 minut „zážitkového“ umírání škrcením. Proto jedna z nejhorších možných smrtí.

„Prášky“ jsou taky nejisté a pomalé, a když je sebevraždění pomalé, tak si to většinou sebevrah rozmyslí, a ne, pak to opravdu důstojné není.

Picnout se do hlavy je docela jisté, ovšem – zase – nesmí to být matlák, musí mít vhodnou zbraň a není to hezký pohled, takže důstojné to rozhodně není.

EKSOT123

Možná narážíš na možnost přihlásit se do první linie obránců Ukrajiny. Problém je, že tam je zřejmě v pozadí nějaká vyšší hra a kdoví, jestli bys posloužil dobré věci. Ale můžeš třeba zkusit osvobozovat unesené zneužívané ženy v některých muslimských krajích. Tedy pokud jsi připraven na mučení, kdyby si s tebou v případě zajetí chtěli trochu zašpásovat.

zjentek

Ariel: Ještě mně v odpovědi chybí úvaha ke „skoku“ a taky a to hlavně- co si myslíš o způsobu „lvice“. Děkuju.

Filip84

Příspěvek smazán administrátorem.