Badumtss

Elektrolýza NaCL

  1. Co použít jako katodu a co jako anodu? (pokud možno snadno dostupné suroviny)
  2. Molekuly chloru jsou těžší než vzduch. znamená to že mi uvolněný chlor zůstane v nádobě ve které jsem měl elektrolyt?
  3. Jaké napětí použít?
  4. Lze použít potravinářská jodizovaná sůl?

Díky

Odpovědi
fatalwir

Jako elektrody můžeš použít prakticky cokoli. Já na to vzal obyčejné měděné dráty. Šly by třeba i uhlíkové tyčinky, ale ty se schání hůř.

Já si osobně chloru ani nevšiml že by mi někde utíkal. Dokonce jsem ho ani necítil. Ovšem pokud uvidíš, že ti z toho jde zelenej kouř, tak to moc nečuchej.

Napětí si svol jaké chceš. Čím větší zvolíš napětí, tím větší bude proud a tím bude rychleji elektrolýza probíhat.

Ano jodizovanou sůl použít můžeš, ale mě se v tom udělala svítivě žlutá sraženina což byl pravděpodobně ten jod.

A dám ti radu. Do vzniklého roztoku moc nešahej. Jak by jsi měl vědět vznikne ti tam hydroxid sodný.
Doplňuji:
*napětí si Zvol

cochee

ad 2) to se dělá tak, že nad elektrodu umístíš nějakou nádobu dnem vzhůru, může být i nad hladinou elektrolytu, ale musí být tím elektrolytem naplněna bez bublin. Pak se ti ten chlor bude jímat nad hladinou pod dnem té nádoby vlastně úplně čistý, bez vzduchu, jen možná vlhký.

radce

Sodík, uhlík, prvek „L“ neznám = nesmyslný dotaz…