gnr54

Elektrický bojler

Mám elektr.bojlér 160l,spíná se mi odpoledne a v noci.V rámci spoření jsem ho začla vypínat odpoledne.Myslíte si někdo že tím uspořím? Děkuji za odpověď.
Doplňuji:
Nojo,jenže tam není žádny termostat a když u bojleru otevřu dvířka,tak tam jsou jen dráty.Proto to vytahuji ze zásuvky.Přitom vypadá jak nový a na lepší momentálně nemám.Přesto Vám všem děkuji za odpovědi.Moc se mi tu líbí.

Nejlepší odpověď
mosoj

Stejného nebo lepšího efektu bez starostí dosáhnete když snížíte teplotu na kterou se boiler ohřívá termostatem.
Pokud je dosažena teplota nastavená termostatem, boiler se i při zapnutí signálem nebo časovým spínačem neuvede do provozu.

Toto nastavení vám nahradí Vaše pracné sledování a vypínání boileru. Zároveň sníží tepelné ztráty ( čím vyšší teplota tím větší ztráty a naopak ) což se výrazně projeví na spotřebě elektrické energie.

Žádné zásahy do spínání u elektroměru nemůžete dělat ( ani nejsou nutné ), protože vše co se týká spínání a elektroměr by se mělo nacházet v zaplombované čas­ti.

Doplněno:
Každý boiler musí mít termostat a tepelnou pojistku. Nevěřím, že ho nemáte. Pokud by to byla pravda vystavujete se velikému nebezpečí. Takový výbuch přetopeného boileru dokáže zdemolovat domek a pojišťovna Vám nedá ani korunu. Nechte si to zkontrolovat od odborníka on Vám poví kde je termostat a zkontroluje tepelnou pojistku.
To jak to píšete, vypadá že Vám ho někdo odstranil a novým nenahradil. Doporučuji co nejdříve napravit, než na něco zapomenete a málér je na světě.

Další odpovědi
ReHu

Souhlasím s Mosoj. Také mám el.boilerm a dvojí (úspornější) sazbu budu mocí mít až po rekonstrukci el.rozvodu v domě. Takže jsem snížila teplotu na minimum, které potřebuji k provozu. Pokud na víkend odjíždíme, termostat stahuji úplně.

Také si myslím, že termostat tam být musí.
Zeptala bych se nějakého elektrikáře.

Jakub

Z otázky není jasné, jestli máte tarif s dvojí sazbou.(Dvousazbový elektroměr) Pokud ne, je to jedno, kdy se spíná. Vše záleží na spotřebě teplé vody. Termostat to dožene, protože hlídá maximální nastavenou teplotu. Pokud jedete na dvousazbové hodiny, tak je potřeba zjistit, kdy dodavatel pouští NT a spínací hodiny bojleru nastavit na tento čas.Nejspoleh­livější způsob je připojit se k vodiči, kterým distributor přepíná počítadlo tarifu. Tento vodič spíná nulu, takže se na něj připojí spínací relé(stykač) ovládající napájení bojleru. Jakmile distributor vyšle signál pro přepnutí počítadla, současně sepne stykač bojleru a jede se na nízký tarif.Není v tom nic nelegálního, protože se vše děje až za hodinami.

elektrikář

Systém funguje na signálu z elektrárny kdy se přepne lacinější provoz. U bojleru je termostat který spouští topení. Když se voda nahřeje zase topení vypne nezávisle jestli ještě ještě beží lac. proud. spotřeba je závislá na teplotě ohřívané vody. Vypnutím bojleru moc neušetříte zařízeni se to snaží po zapnutí dohnat. Pomůže snížit teplotu a vypnout jen tehdy kldž nejste doma.

Jakub

Pro „mosoj“ ! Je vidět, že o problému nevíš zhola nic a dáváš palce dolů. Pokud by jsi věděl, tak musíš i vědět, že pokyn dává do hodin speciální přijímač, který snímá kód vyslaný po síti a který ho dekóduje a pošle do hodin impulz, který cívku počítadla připojí k nule a přepne tarif. Je to proto, aby se to nedalo zneužít. Ta nula se dá použít k uzemnění jmenovaného stykače. Nic víc , nic míň. Prosím tě ověř si to.

mosoj

Pro „jakub“ Nehodlám diskutovat o tom kdo ví víc nebo míň.

  1. Hned na začátku odpovědi píši, že se boiler zapíná buď signálem nebo časovým spínačem. Jestli nevíte jaký je v tom rozdíl přečtěte si to někde. Stále je ještě dost míst kde je nízký a vysoký tarif ovládán po staru časovým spínačem.
  2. Tazateka se ptá jestli tímto způsobem ušetří na nákladech a ne jaký má spůsob zapínání. Takže Vaše odpověď je jaksi od věci.

mosoj

Pro „jakub“ .
Tazatel jasně píše, že se spíná odpolede a v noci. To ukazuje na to že je boiler ještě spínaný starou formou, pomocí časového spínače. Lze předpokládat že bude i dvojí sazba.

Spínání ani sazaba nemá ale nic společného s úsporou. Jenom pokud bude vyšší sazba bude i vyšší úspora . Je totiž třeba také kalkulovat s tepelnou ztrátou a ta je tím větší čím větší je teplota vody v boileru.

mosoj

Navíc vše okolo spínání boileru a elektroměr jsou v zaplombované části. Pokud ne vystavuje se odběratel výraznému postihu ze strany distributora elktrické energie.