Kulpix

Je potřeba vytahovat el. spotřebiče ze zásuvky v době, kdy je nepoužíváme?

Musíme vytahovat el. spotřebiče (zejména např. (televizi, varnou konvici, mikrovlnku) ze zásuvky, když je nepoužíváme? Moje babička to tak dělá a já se jí snažím vysvětlit, že hlavní vypínač je na vypnutí spotřebiče, tj. odpojení od sítě. Děláte to tak ještě někdo, nebo máte spotřebiče trvale v síti?

Nejlepší odpověď
Dochy

Běžně to třeba není. Samozřejmě to trochu sníží pravděpodobnost nečekaných překvapení. Pokud je v okolí bouřka samozřejmě radši vytáhnout. V případě bouřky není ani vypínač na kabelu 100% ochrana.
Pokud jde o to ušetřit, pak ano vypínat. Nicméně pokud má spotřebič opravdu mechanický vypínač, mělo by to stačit.Vypínač elektronický, nebo dálkové ovládání nevypne spotřebič zcela.

Další odpovědi
anonym

Při předpokládané bouřce ano!

anonym

Ne že bych vytahoval šňůry ze zásuvky, ale spotřebiče mám připojené na prodlužovací šňůře s vypínačem a vždy po použití spotřebič vypnu vypínač na zásuvce.Všechno žere elektřinu, i když tam svítí jen malé světýlko (mikrovlnka, televize apod.)
A když jsme chodili do práce, tak i tu prodlužovačku jsme vytahovali ze zásuvky. Nikdy nevíš, kdy přijde bouřka.

briketka10

Mám prodlužovačku na vypínání se světlem.
Tu vypínám vždy, když je bouřka.
Již jednou mi zničila notebook, novou televizi
a video.
Televizi mi opravili, byla v záruce. Ostatní už
nešlo.
Noťas jsem pořídila nový a videa je mi líto.
Mám dost kazet ☹
Proto proud vypínám u všeho, mám prodlužku
i u toho noťasu.

Kepler

Při bouřce a blízkém úderu blesku může dojít k přepětí v síti. Hlavní vypínač samozřejmě odřízne vše a není třeba tahat šňůry ze zásuvky. Lepší přístroje jsou chráněny i proti takovým extrémům.

cukrar

Ne není třeba to děla, ale já občas dělám, když opouštím důn na delší dobu.

honza19hk

leda před bouřkou nebo když se chystáš na delší dobu pryč z baráku.
Pak je menší šance že můžeš od nějakého spotřebiče vyhořet.