Delta

Důchod a pracovní smlouva

Jsem 2 roky ve SD a současně pracují na plný uvazek.Dle minulého ustanovení jsem měla pracovní smlouvu na dobu určitou-tj.1 rok.Nyní mi pracovní smlouva vypršela,a nadále vykonávám práci stejnou jako předtím.Zaměs­tnavatele jsem upozornila,že mi smlouva končí-novou nemám podepsanou,ale je mi stále přidělována nová práce s tím,že to vyřešíme později.Je možné vyhodnotit tuto situaci tak,že mi automaticky vznikl nárok na smlouvu na dobu neurčitou dle zákona?

Odpovědi
standa

I. ustanovení § 65/2 zákoníku práce
Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu NEURČITOU.

II.
Vtip je v tom, že až do 31.12.2009 se důchodcům nevyplatilo výše zmiňovaného ustanovení využívat, protože by poté ztratili nárok na důchod…, takže ve vlastním zájmu ´spolupracovali´ se zaměstnavatelem a pracovní smlouvu obnovovali na dobu určitou

III.
Vzhledem k tomu, že od 1.1.2010 vstoupila v účinnost novela zákona o důchodovém pojištění číslo 306/2008 Sb., tak již není podmínkou souběhu starobního důchodu s příjmem z výdělečné činnosti sjednání pracovního poměru na dobu určitou (maximálně pak na dobu 1 roku), jak je tomu bylo loni.

To znamená, že nyní jste zaměstnána na dobu neurčitou se všemi výhodami z toho plynoucími (zejména v případě vypovědi z organ.důvodů možnost obdržet odstupné…)