Savier

Dokázal by člověk přežít jen na pivu?

Pivo je prý tekutý chléb. Kdyby nejedl a nepil nic jiného než pivo.

Nejlepší odpověď
Filip84

To pořekadlo, že pívo je „tekutý chléb národu našeho“, pochází ze středověku, prostě z gotiky a renaissance, 13. – 15. století.

V tý době bylo pívo hustší, kalnější, a na dně mělo ssedlinu. A co bylo základem středověký kuchyně? Ano, kaše! No a co bylo takový hustý a kalný pívo? Ano: kaše! Tak odtud se pívu říká „tekutej chléb“.

Já neříkám, pívo je zdravý. V jedný hospodě v Olomouci mají po stěnách reprinty reklamních cedulí ještě z doby, kdy jsme spadali pod stát zvaný Království a země na Radě říšské zastoupené, kterak pití píva prospívá lidskýmu organismu. Máš tam, že pívo zasytí, že pívo je močopudný, že je kalorický, výživný, vhodný pro děti, aby dobře rostly, atp. 😎 Ale, pozor, v přiměřeném množství a kvalitní!

Dřív se dávalo pívo i fakanům: fakani kušnili, dalo se jim napít píva. Fakanům bylo dobře a přestali kušnit. Fakani byli nedomrlí, dávalo se jim napít červenýho vína. A píva. A fakanům se vytvořily krvinky a nebyli nedomrlí! 😎😂

Zdroj: https://pivni­.info/news/6051-jak-se-lisilo-stredoveke-pivo-od-naseho-bylo-hustsi-a-kalne.html

Další odpovědi
df

Pivo samo o sobě nestačí. Ale tvrdí se, že o pivu a VODĚ se dá vydržet několik měsíců.

elkon

Je to hloupost. O tom tekutém chlebu je jen legrace. To vymysleli ti, kteří se bez piva nikdy neobejdou. Aby to chlastání nějak zdůvodnili.

marci1

Dlouho asi ne. Co taková cirhóza jater? Pivo sice obsahuje vit. B, neobsahuje však vit. A,C a D. A to nemluvíme o působení alkoholu na játra a jiné orgány lidského těla.
https://na-krizovatce-snu.webnode.cz/pro­ducts/je-mozne-prezivat-pouze-pitim-piva-/
😄

Filip84

Z píva se, také, v tý době víc vařilo. Já toho z tý doby mnoho nečetl, no, ne že bych byl líný, ale ono toho moc k čtení není. 😅 Četl jsem, co bych nečetl, Husa, Legendae Aurae, Notule Markrabství Moravského 🤔🤔🤔, tím to asi končí. Jo a nějaký evangelium z Biblí Pražské.

Ale ještě v 17. století nebylo neobvyklé zadělávat „chasníkům“ hrachovou kaši pívem, vařily se pivní polévky, no a „chasníci“ toho píva fasovali požehnaně, vína poskrovnu, ale píva požehnaně! 😅 Odnesli hraběnku v nosítkách z Velkýho Losínu do Šumperku a zpátky, vyfasovali, každý, dva pecny chleba, hodný kus slaniny, 2.5 kg hrachový kaše (zhruba, převedeno! 😅), 2 l vína, 10 l píva. 😎

Ve středověku se hodně vařily pivní polévky, pivní kaše …