Pokročilý

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, skládá se buňka z molekul => atomů?

Ve fyzice jsme se učili, že všechno se skládá z molekul resp. atomů (kromě vakuua). A v biologii jsme se naproti tomu učili, že BUŇKA je NEJMENŠÍ stavební jednotkou živých soustav. Jsem z toho poněkud zmatený, to víte děti :). Děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Bronzový

Všechny živé organismy jsou tvořeny 4 základními prvky - COHN, neboli uhlík, kyslík, vodík, dusík (pěkně se to pamatuje podle profesora Cohna z Básníků). Z těchto základních a několika stopových prvků jsou tvořeny aminokyseliny (základ bílkovin), mastné kyseliny (základ tuků), a jednoduché sacharidy (základ složitých cukrů, škrobů, rostlinné vlákniny). Z nich jsou pak tvořeny buňky. Ale ani buňka není jen jednotvárná "cihla". Má různé buněčné obaly a membrány, vevnitř jádro, jadérko, ribozomy, lysozomy, mitochondrie, vakuoly,... to vše obklopuje cytoplazma a prostor mezi jednotlivými buňkami vyplňuje mezibuněčná hmota.
To jen ve skratce.
Ale abych odpověděla na Tvojí otázku - buňky jsou tvořeny z molekul tuků, sacharidů a bílkovin, molekuly z atomů jednotlivých prvků a ty atomy ještě z protonů, neutronů a elektronů. Takže vlastně všechno na světě, ať už živé či neživé, pevné, kapalné i plynné je tvořeno z těchto 3 dále již nedělitekných "cihliček" protonů, neutronů a elektronů.
Snad jsem Ti to ještě víc nepomotala:-)
Akorát nevím, proč to dáváš do fyziky. Víc logické mi to přijde do biologie, nebo ještě do chemie...

Další odpovědi:

Zlatý

Molekula sa skladá z atomov.
buňka je síce "NEJMENŠÍ stavební jednotkou živých soustav" ale tvoria ju molekuly rúznych prvkov.
Keď vedci objavili molekuly a atomy tiež boli z toho "zmatení". A dnes už ten atom ešte aj rozbíjajú...

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2729
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 479

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.