Dobrý den, zajímal by mne původ příjmení PEKING.Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
annas

Těchto příjmení je u nás jen 8. V dostupné literatuře není původ uvedený. Zkuste se obrátit na ÚJČAV v Praze.
Možností je původ z angličtiny – peck-ing = zobání, klování. Počeštěním pek-ing. Vznik pojmenování přeneseně – třeba podle způsobu jídla.

Může to být však i jinak. Podle zkušeností vím, že u mnoha příjmení nelze jejich původ zjistit.

Doplňuji:
Neuvedl jste, zda jste o starousedlíka nebo nového přistěhovalce. Jde-li o příjmení přistěhovalce, pak může jít o člověka, který pochází z cizí země. Možná je proto těchto příjmení u nás jen několik.

Čerpala jsem z etymologie a uvedla jednu z možností a citovala, že to tak může, ale nemusí být.

Nejlépe v tomto případě opravdu odpoví odborníci.

Další odpovědi
hanulka11

mnohá příjmení jsou i podle původu obce, kde přepředkové žili

led

Peking, (čín. 北京, pchin-jin: Běijīng)…
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Pe­king
Skúste vysloviť pejťžing čínska výslovnosť a pôvod mena je jasný, už len prepísať do latinky a vyjde Peking.
V originále sa píše Beijing viď logo Olympijády 2008
http://www.ar­chiv.mediashow­.cz/clanky/z1-i-ct24-castecne-koduji-vysilani-na-satelitu-kvuli-olympiade-v-pekingu.html
Ad Kerberus, ďakujem za upozornenie, neuvedomila som si v otázke, že ide o „příjmení“
… priezvisko mohlo vzniknúť aj rečovým nedorozumením:

  • ako sa voláte?
  • z Pekingu
  • volá sa Peking :)

led

Kerberus, tentokrát s vami nesúhlasím. Ide o prepis čínskej výslovnosti.
Veľakrát sa takýmto spôsobom pomenovávalo, dobyvatelia počuli a zapísali svojim spôsobom.

Kerberus

Led, zjišťovat původ příjmení není tak jednoduché. M8m knihu s 3000 příjmeními, dále čerpám z etymologie.
Netvrdila jsem, že mám pravdu, ale uvedla jednu z možností. Dotaz je nepřesný, starousedlík – pak by určitě nezískal příjmení podle Pekingu. U nového přístěhovalce by to bylo možné, proto jsem v tomto smyslu doplnila svou odpověď.

Rovněž jsem uvedla, ať se obrátí na odborníky.

led

:)

Kerberus

Překlad z angličtiny byla moje úvaha, zřejmě to však nebude to pravé ořechové.

Protože i mě původ zajímám, zkusím sama zjistit v pondělí v ÚJCAV.