Do kdy se musí donest zamestnavateli neschopenka?

Kdyz jsem od stredy nemocna dala jsem mu to vedet telefonicky tak neschopenku od lekare staci kdyz mu dam v pondeli az pujdu od lekare z kontroly nebo se musim jeste stavit ikdyz sem nemocna do konce tydne nebo do tri dnu??dekuji za odpoved

Nejlepší odpověď
standa

Lhůty pro předání neschopenek se odvíjejí od těchto skutečností:

  1. termín pro zpracování mezd
  2. zda se jedná o oznámení POČÁTKU nemoci
  3. zda se jedná o pokračování nemoci déle jak

14 dní.

Jinými slovy, pokud onemocníte v prvé polovině měsíce, tak NENÍ nezbytné, abyste za každou cenu neschopenku do práce přinesla v první den nemoci či do 3 dnů, ale měla byste tak učinit nejdéle do 14 dní (jiné téma je, že svoji nepřítomnost musíte zaměstnavateli sdělit neprodleně a pokud možno prokazatelně, ale to záleží na zvyklostech ve firmě, někde stačí telefonát, někde musíte přinést neschopenku ihned).

Pokud vaše nemoc bude trvat déle jak 14 dní, tak je potřebné, abyste doklad o „pokračování“ nemoci donesla ihned 15. den nemoci (mzdová účtárna pak tyto neschopenky odesílá v co nejkratší době na OSSZ, neboť podle místních zvyklostí jsou v měsíci dva ´výplatní´ termíny nemocenských dávek).

Problematické by to bylo v případě, že onemocníte např. 29.den, to pak budete muset první neschopenku předat zaměstnavateli dřív než do 14 dní, protože ji mzdová účtárna musí (zpravdila v prvních dnech nového měsíce) zpracovat pro potřeby výplat.