zjentek

Dle starýho zákoníku byl i hmyz věcí?

Ve 21. století je najednou zvíře zvířetem, to všichni víme, ale nebylo tomu tak vždycky. Ještě před změnou zákoníku bylo zvíře věcí. Tak třeba srnky byly věci hajnýho či polesnýho, chovatel prasátek měl svý věci v chlívku, atd.
No, a tady na tomto serveru Odpovědí je zoufale chybějící kategorie HMYZ A PARAZITI odůvodněna její nepotřebností, protožeže hmyz jsou prý zvířátka a basta. Ale zvířata, než byla zvířaty, byla věcmi. Vidíte tu souvislost? ;)Což mě vlastně přivedlo k otázce.

A čí to všechno byly věci? Kdo tyhle věci spravoval, aby nevznikla anarchie? Je mi jasný, že sedlákovy oblíbený věci byly nejspíš krávy a hraboši polní. Ale co třeba kobylka luční? Tu řešil kdo?
A neměl by hmyz přeci jen existovat extra? Musí pavouk být zvíře, i když jako hmyz by byl mnohem méně ošklivý?

Ad Kelt: Počkat, mám si to vyložit tak, že ztonožka je a bude zase jenom zvíře?

Odpovědi
Kelt

Vzpomínáš na hru. Myslím si slovo. Co je to? Osoba, zvíře, věc. Dále hmyz má tři páry nohou, pavouk není hmyz. To, že některé kategorie chybí, je také pravda. Například Pošta, komunikace nebo něco podobného. A pokud jde o věci, například kniha nejlepší přítel člověka. Hodina s dobrou knihou ti dá více, než být někdy s nějakým člověkem.
Ale k té otázce, respektive k té myšlence. Lepší by byla kategorie živočichové.

dubraro

1/ Ano, hmyz mohl a může být považován za věc ve vlastnictví a s hodnotou. Třeba včely.

2/ Okolo označování zvířete za věc byla velká debata, vycházející převážně z ideologického přesvědčení ochránců zvířat a z nedorozumění. Kdyby zvíře nebylo z pohledu zákona „věc“, tak by například nebylo možné jej prodat a koupit. Nebylo by možné činit majitele za něj odpovědným.

3/ Ano, kategorie Hmyz chybí, ale parazity bych (jen) ke hmyzu neřadil.

Zdroj: http://www.maz­lickoviny.cz/cla­nek/pravni-poradna-zvire-neni-vec-ale