Kelt

Dělají to tak všechny děti, nebo je to něco výjimečného?

Mám vnuka 2 roky a když mu vezmeme nfěco, co by neměl mít, tak si bouchá hlavou o zem, nebo o zeď. Všimnul jsem si, že mi třeba podává nějakou moji věc – například průpisku, nebo mobil. Když mu to nechám, tak nedělá nic, ale když si to od něj vezmu, samozřejmě bez násilí, tak opět bouchá hlavou o zem. Máte zkušenosti i s vlastními dětmi, vnuky v rodině s podobným chováním, nebo je to vyjímečné? Děkuji.

Nejlepší odpověď
redy

Nemusím mít děti, aby mi nedošlo, že je to špatně. I když může bejt jen naštvanej, může si ublížit.

A co doktor, bude to chtít něco na uklidnění.

Jen můj názor – ale fakt je to divný…

Další odpovědi
dubraro

Vzteká se přitom?
Pak je to v jeho věku obvyklé. Zkouší, co snesete a jestli mu ustoupíte.

led

„Zkouší, co snesete a jestli mu ustoupíte.“ dubraro

Ak raz ustúpite nátlaku, aj u detí, budete mať neskôr veľa problémov s ich presadzovaním svojej vôli.
Platí nielen u detí… najprv je testovanie len tak, kto má väčšieho brata, krajšiu sestru, kto má (alebo koho rodičia) lepšie a drahšie auto, kto mi kúpi zmrzlinu…
Potom to začína – ukladanie ľudí, rodičov do šuplíkov podľa kategorií – u mamky dostanem zmrzku, ak spravím smutný kukuč, oco mi dovolí telku, len keď chce mať kľud, tak mu začnem búchať, púšťať nahlas muziku, hádzať sa o zem a revať až ustúpi.
Ale pokiaľ viem z dostupných zdrojov, starí Kelti vychovávali svoje deti tak, že im od mala určili povinnosti a miesto v hierarchii rodu, čím ich učili samostatnosti, ale aj poslušnosti. Buďte aj vy starým Keltom.

ivzez

Není to normální a není to ani vyjímečné.

Nám dětská doktorka kdysi poradila stříknout do obličeje studenou vodu.
Pokud nezabere, klidně oblečené dítě postavit do vany a rychlou studenou sprchu.

Fungovalo to úžasně: Sprchu jsme použili jenom jednou, vodu
do obličeje asi třikrát → stačilo se zvednout a otočit směrem ke koupelně…

Jen si nejsem jista, jestli by to dneska pediatři
nepovažovali za týrání…

bolak

To vypadá jak kdyby se trestal („já jsem ale blbej, to jsem neměl dělat…“) a nebo způsob jak vás donutit aby dostal co chtěl (třeba se kdysi praštil do hlavy a vy jste se k němu chovali hezky, hladili jste ho, koupili mu hračku jako nějakou satisfakci za jeho zranění, on si to zapamatoval a teď když se mu něco nelíbí, cítí nějakou křivdu třeba jako když mu sebereš propisku, bouchá se do hlavy protože doufá, že se k němu zase budete chovat pěkně a dostane ji zpátky).

Nuk nuk

Mám sice dcerku, která teď prochází obdobím vzdoru a pokud není po jejím, má záchvaty vzteku, ale tohle tedy nedělá a nedělali to ani dvě naše starší děti.

To opravdu není moc dobrý projev. Vzteká se každé dítě, ale takhle ne. Nicméně sotva dokážu odhadnout, co je příčinou. Záleží i na rodinném prostředí, na tom, jak na podobnou situaci (dítě má něco, co mí tnemá) reagují rodiče atd.

Nuk nuk

redy: Něco na uklidnění je dnes moderní, ale problém to neřeší, jen odsune do pozadí. Kdyby se tak choval dopělý člověk, pak možná nebude jiná cesta, ale tady se jedná o dvouleté dítě. U dvouletých dětí je v podstatě normání, že se vztekají a kouší, co na dospělého zabere a kolik rodič či prarodič snese. Tady uznávám, že mlácení hlavou o zem či zeď je poněkud hodně a u svých dětí jsem to nezažila, ale to neznamená, že dítě má nutně něco, co je třeba řešit sedativy. Spíš to chce vhodný přístup a notnou dávku trpělivosti.