Avatar uživatele
Registrovaný

Dědictví / darování - bytová otázka

Dobrý den,
obracím se na Vás s jistým dotazem týkající se níže uvedeného.
Má matka letos zemřela v 80letech s tím, že asi před čtyřmi roky (za trvání svého života) darovala své vnučce a mé neteři bytovou jednotku. Mám ještě dva žijící sourozence, kteří s tímto postupem rovněž nejsou příliš spokojeni. Jde o to, že neteř bydlící v zahraničí se po obdarování nemovitosti nestarala o moji nemocnou matku.Dotaz tedy zní: lze nějakým způsobem "napadnout" darování a od neteře (v případě, že se rozhodne svévolně nakládat s bytem) požadovat nějakou finnanční kompenzaci? Za odpověď předem děkuji.
B.Melko

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Obávám se, že vlastnické právo vaší neteře k zmiňované nemovitosti už nepůjde jednostranně ´zlomit´.

Existuje ustanovení občanského zákoníku (§ 630), které zní:

"Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy."

...ale dárce (vaše matka) již zemřela, takže tudy cesta nevede.

Teoretická šance by mohla být v nějaké divoké právní konstrukci, že "dárce" by zastupovala nějaká žijící osoba (ale neumím si představit na základě jakého titulu), která by se mohla třeba i úspěšně domáhat toho, že obdarovaná (vaše neteř) neplnila své ´povinnosti´ vůči dárci.

A pokud chcete ´požadovat´ jakousi spravedlivou finanční kompenzaci, tak to vidím jedině cestou DOHODY..., ten spor by byl dost obtížný, neřku-li nemožný.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.