pusinka50

Jakým způsobem ošetřit, aby mé dítě dostalo po mé smrti byt v družstevním vlastnictví?

Jak ošetřit, aby v případě mé smrti po mně dostal syn byt, který bude v družstevním vlastnictví? Nemohu syna přihlásit do placení služeb, to bych platila vyšší poplatky. Lze syna jinou cestou přihlásit za člena družstva nebo jak to udělat, aby užívací právo v bytu v DV po mé smrti získal on?
Doplňuji:
Ad mosoj a dále na vysvěllenou: Budu si kupovat byt. Můj syn se mnou již nebydlí. Nechci nikoho šidit, jen jde o to, že budu sice v bytě bydlet sama, ale když ho za nemalý peníze koupím, tak bych aspoň chtěla, aby ho můj syn, který bude žít v podnájmu, po mé smrti zdědil, takže jaký byt si mám vybrat, jestli v Osobním vlastnictví nebo mohu uvažovat i o Družstevním?
Nemohu syna přihlásit do nového bytu, protože bych platila poplatky za 2 lidi. Nejsem si jistá, zda družstevní byt mohu odkázat synovi, byla bych přece jen členkou družstva? Tak jestli z tohoto důvodu mám vybírat pouze byty v Osobním vlastnictví?

Nejlepší odpověď
isteron

Odkúpiť od družstva byt do osobného vlastníctva. A potom ho darovať synovi.

Další odpovědi
Jose1f

Rada od isterona je podle mého názoru nepraktická. Sepsat závěť a v ní synovi byt odkázat, to je dobrá rada. Chceš-li mít jistotu, že závěť nikdo později nezpochybní, a že ji nikdo nezatají, poraď se s notářem, u něho závěť napiš a dej do úschovy. To ale nebude zadarmo. Všechno můžeš také zvládnout sama, když si prostuduješ občanský zákoník a v něm část, která se týká dědictví. Vezmi ale na vědomí, že od 1. 1. 2014 začne platit nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb., hlava III, dědické právo, § 1475 a další.

Doplňuji:
Není nutné současný družstevní byt odkupovat od družstva do vlastnictví a ani si nejsem jistý, jestli to je možné. Družstvo se může přeměnit na společenství vlastníků bytových jednotek, ale to je něco jiného. Také není nutné aby syn bydlel u tebe. Problém není v tom, jestli se jedná o byt družstevní nebo o vlastní bytovou jednotku, ale o to, aby závěť byla platná. Existují totiž např. také tak zvaní „neopomenutelní“ dědicové. Mezi ně patří tvůj syn, eventuálně další tvoje děti, tvůj manžel atd. Pokud na některého z nich zapomeneš, mohlo by to platnost závěti omezit. Pokud kromě tvého syna nikdo jiný jako dědic neexistuje, potom není žádný problém. Ani kdybys žádnou závěť nenapsala, syn by vše zdědil ne „podle závěti“, ale „ze zákona“
Držím palce.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89

mosoj

To je fakt, to by jsi platila vyšší poplatky. A´t je zaplatí ti ostatní !!

Jinak jestli se nemýlím, družstevní podíl se dědí.
Doplňuji:
Prosím jestli s Tebou Tvůj syn nebydlí, beru to o těch poplatcích zpět, ale z otázky to nelze poznat !!

hanny 2

Myslím si,že napsat u notáře závěť,kde napíšeš,že užívací právo bytu bude výhradně jeho!
Doplňuji:
Nebo jak píše isteron,ale tam závěť stačí taky,nemusíš mu ho darovat,jen napíšeš u notáře,že připadne do jeho vlastnictví.Vlastní zkušenost s bytem mojí mamky!

alexandra

Já si myslím,že nemusíte dělat nic,pokud nemáte manžela a další děti,tak byt zdědí syn automaticky.Já mám taky družstevní byt a syn už se mnou nebydlí a do teď jsem byla přesvědčena,že ho zdědí,kdo jiný by ho měl zdědit.Já myslím,že to už neplatí,že syn musí být členem družstva.Pokud máte ale více dětí,tak to budete muset byt napsat rovnou na něj.

mosoj

pusinka 50, ano došlo mně, že to může být také takto, ale až když jsem to odklepl. Takže se ještě jednou omlouvám. Jinak si jsem téměř jistý že i družstevní podíl ( byt) se dědí. Jenom si to někde ověř. Problém by byl kdyby bylo dědiců víc, pak by se museli nějak dohodnout.

pusinka50

Není víc dědiců, jsem rozvedená už 7 let a mám jen jediného syna. jde mi o to, že když prohlížím nabídky bytů, zda mohu hledat i družstevní byty, které zatím do Družstva bytů vlastníků nepospíchají a chtějí zůstat družstevními. Vzhledem k tomu, že byt bude stát cca kolem 1,500.000 Kč i více, chtěla bych mít jistotu, že po mé smrti nepropadne družstvu, ale dostane ho můj syn. A nevím, jak toto ošetřit? A nebo nekompromisně budu muset vybírat z bytů v Osobním vlastnictví?

Jose1f

Původě to vypadalo, že bydlíš v družstevním bytě a chceš ho po své smrti odkázat svému synovi. Kdyby to tak bylo, potom v případě že neexistuje jiný dědic, by ses nemusela o nic starat a syn by právo užívat družstevní byt po tobě zdědil ze zákona. Všimni si, že říkám právo užívat byt. Majitelem družstevního bytu je totiž družstvo a jeho členové mají pouze právo „svůj“ byt užívat. (Něco jiného je společenstvi vlastníků jednotek, SVJ.) Abys měla jistotu, že syn o „družstevní byt“ nepřijde, zeptej se v příslušném družstvu a požádej ho o jeho stanovy. Tam by mělo být uvedeno, jak je to s dědictvím. Více o tom viz také na http://druzstev­nibyt.pujcky-kombi.cz/?p=30
nebo zadej do googlu Práva a povinnosti družstevního bytu.

Sůwa

Členský podíl v družstvu se dědil vždycky a pokud nejsou jiní dědicové, podíl připadne synovi, družstvu propadnout nemůže. S tou smrtí ale zatím tak moc nespěchej, zase bude líp 🙂

mosoj

Boha Sůwa u mně to nějak neplatí. Asi jsem tvor hodný biologického prozkoumání.

Sůwa

Ty taky nikam nespěchej, hůř už bylo 😁