hapiky

Dá se pomoci inspirace získat talent?

Když talent třeba někdo má, ale neví o tom, Inspirace přece není krádež.

Odpovědi
elkon

Talent je vrozený, nedá se nijak získat. Někdo má talent na fotbal, někdo píše knížky, nebo má talent na vaření. Někdo holt neumí nic. Někdy se dá pílí docílit jistá dovednost, ale talent je talent.

Disraeli

Zajímalo by mě, jak si představuješ, že díky inspirace od někoho z tebe jen tak bude talentovaný člověk. Nemůžeš okoukat dovednost a schopnost jen inspirací. Někdo tě může akorát inspirovat k tomu, aby ses v něčem zlepšil a byl v té věci profík. Talent je rozvinutá schopnost, schopnosti jsou rozvinuté vlohy. Všechno jsou to jen předpoklady, pre/dispozice, které se získávají, osvojují a rozšiřují díky tréninku, cviku. A nadání a podobně jen znamená, že se mu to může snáze osvojovat nebo rozšiřovat.
Často je to synonymum pro to mít nadání… A to zjednodušeně znemaná, že si NĚCO (nějakou činnost, dovednost, disciplínu) člověk osvojuje snadněji (rychleji!) než jiní. Ale to je asi tak vše. I člověk bez nadání může překonat člověka s nadáním v té konkrétní disciplíně (a to i za předpokladu, že se jí ten s tím nadáním věnuje).
Talent až genialitu získáš jen cvičením (a to platí i pro ty, co mají nadání – akorát oni na to mají lepší předpoklady. Tedy, že se jim to bude snaze osvohovat a zlepšovat se v tom, ale to je vše).
Inspirace tě může jne motivovat, ale žádnou schopnost nebo dovednost ti nedá ani nezlepší.

df

Ziskat asi ne, ale objevit klidně ano.