Petr__

Dá se dojít k řešení jinak než sčítáním, následným odčítáním a dělením?

zkoušel jsem to způsobem odvodit od toho že kočka je o 4 kg těžší než králík ale dál jsem se v tomto postupu nedostal.šlo by to i mým způsobem?

http://i1.wp.com/what­sapp-jokes-puzzles.com/wp-content/upload­s/2014/05/IMG-20140513-WA0035.jpg

Nejlepší odpověď
klumprt

Sečíst všechna tři vážení tj. 10+20+24 = 54.

Nyní si povšimněme, že každé zvíře bylo během tří vážení na váze dvakrát. Takže výsledek čtvrtého vážení je 54:2=27

Králík 3kg, kočka 7 kg a pes 17 kg.

Další odpovědi
Drawknife

Lze to řešit soustavou tří rovnic o třech neznámých:

  1. králík + kočka = 10 kg → kočka = 10 kg – králík
  2. králík + pes = 20 kg → pes = 20 kg – králík
  3. pes + kočka = 24 kg

Do třetí rovnice dosadíš vyjádřené první dvě a upravíš:
III. (20 kg – králík) + (10 kg – králík) = 24 kg
králík = 3 kg

Hmotnost králíka dosadíš do prvních dvou rovnic a jednoduchými úpravami dopočítáš hmotnost zbylých zvířat:

I. (3 kg) + kočka = 10 kg
kočka = 7 kg
II. (3 kg) + pes = 20 kg
pes = 17 kg

Odpověď:
pes + kočka + králík = 3 + 7 + 17 = 27 kg

Petr__

první jsem zjistil že rozdíl mezi králíkem a kočkou jsou 4kg.pokud by králík vážil míň nebo víc než 3 kg, nevycházel by rozdíl 4 kg.kočka tedy váží 7 kg.potom jsem jen odečetl váhu králíka od psa.

bolak

Zbytečný, dělá se to tak jak píše klumprt. 3 vážení, dohromady 54kg a každý zvíře se vážilo 2×, to znamená na váze máš 2 psy 2 kočky 2 králíky a ukazuje 54kg, kdyby tam každý zvíře bylo jen jednou, ukazovala by 27kg. Na obrázku vidíš že bez psa to ukazuje jen 10kg, což znamená že pes váží 17kg, zbytek už jsou omalovánky.

klumprt

Řešení Drawknifea se zdá být taky správné, proto dávám palec. Ovšem moje řešení je bezkonkurenčně a nemilosrdně jednodušší 🙂

Drawknife

Souhlas, máš to jednodušší :) já to vzal obecně