daran

Co způsobuje že je vesmír černý?

Nejlepší odpověď
Psychotic

Není černý, je temný. Temný je proto, že tam není nic, od čeho by se odráželo světlo do tvého oka. A většina zdrojů světla (primárně hvězd) je tak daleko, že světlo z nich se kvůli dopplerově efektu mění v infračervené záření, které naše oko nezachytí = vidí jen temnotu.

Další odpovědi
MK44

Astrofyzici uvádějí tento důvod:
Vesmír se rozpíná rychlostí větší než je rychlost světla. V důsledku toho k nám světlo vyzářené hvězdami za určitou hranicí – hranicí pozorovatelného vesmíru – nikdy nemůže dosvítit. Prostě se od něho vzdalujeme rychleji než ono k nám letí – nikdy nás nemůže dohonit. Proto i na snímcích z obřích teleskopů, které zachytí i miliardy světelných let vzdálené galaxie (které prostým okem nemůžeme spatřit), je tmavé pozadí.

Pokud by se rozpínání zastavilo, a pokud je ve vesmíru dostatečný počet hvězd, jejich světlo by nás dostihlo (byť za dlouho) a noční obloha by přestala existovat. Změnila by se v oblohu zářící.

Daleko rychleji by k tomuto jevu došlo, pokud by se vesmír začal smršťovat. Obloha by také začala dost sálat. Čím blíž ke konečnému zhroucení vesmíru do jediného bodu, tím víc.

Zachovejte klid! Otázka rozpínání vesmíru a jeho rychlosti a konce vesmíru je zatím v oblasti hypotéz. A i kdyby se vesmír začal smršťovat, pořád nám zbývají nějaké ty miliardy let. Takže pohoda – to nás dřív sežehne Slunce, nebo sem spadne nějaký asteroid jako na dinosaury, ale nejspíš se pomlátíme sami mezi sebou.

Alesh

Nedostatek světla?

Stingo

Tma

anonym

Doplním to,co píše Alesh – i příliš velké vzdálenosti mezi objekty schopnými světlo odrážet či přímo vyzařovat (intenzita záření klesá s druhou mocninou vzdálenosti)…
😉

Snoopy1500

No asi proto, že tam není nic od čeho by se světlo odráželo. :D

Hamon

Ale on neni cerny…

anonym

Jde hlavně o to že člověk vidí pouze viditelné světlo .. a když světlo není tak je černo a když je, tak vidíš barvy nebo jen bílé světlo. Vesmír září všemi spektrálními energiemi ale člověk je nedokáže očima zaregistrovat. Proč myslíš že je černá díra černá? Ona vlastně září jako slunce ale nevyzařuje to co tvoje oči vidí ;)