Putin

Rozpíná se vesmír rychleji, než je rychlost světla?

Píše se, že *pozorovatelný vesmír je široký přes 90 miliard světelných let. Starý je ale pouze 13,8 miliard let. Jak je to možné? To by se musel rozpínat rychleji, než je rychlost světla, ne?

Doplněno: arygnoc: Díky za odpověď. Že má pozorovatelný vesmír přes 90mld. světelných let jsem zjistil zde → http://www.vi­deacesky.cz/na­vody-dokumenty-pokusy/fermiho-paradox-1-cast – je to hned na začátku videa. Možná tam mají chybu, taky mi to přijde divné.

Nejlepší odpověď
arygnoc

rýchlosť rozpínania vesmíru sa rozoberala tuto → http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-rychle-se-rozpina-vesmir – z toho vyplýva, že vesmír sa rozpína podstatne menšou rýchlosťou, ako je rýchlosť svetla.

neviem, odkiaľ máte informáciu. že vesmír je veľký 90 mld. ly. (pozrite http://forum.kos­monautix.cz/fo­rum/viewtopic­.php?f=44&t=930 )

pozorovateľný vesmír je cca do vzdialenosti 13,5 mld. ly na obe/všetky strany (teda cca 27 mld. ly) – ale pozor, vesmír vôbec nemusí mať tvar nafúknutého balónika s priemerom 27 mld. ly – to je ale na dlhú diskusiu.

prvé svetlo sa ale neuvolnilo hneď pri vzniku vesmíru (ten bol pre svetlo nepriehľadný), ale až asi 500 miliónov rokov po veľkom tresku (keď sa vesmír stal priesvitným).

;-Q
Doplňuji:
netreba zabúdať, že hovoríme o POZOROVATEĽNOM vesmíre.

tento pozorovateľný je s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou súčasťou omnoho väčšieho vesmíru, ktorý pre spomínanú nepriehľadnosť jednoducho pozorovať nemôžeme (ani ako relikt).
aká je ale veľkosť tohoto väčšieho vesmíru, je skutočne odvodené iba z úvah (a vývoja kozmologických konštánt – ktoré sú napriek názvu „konštanta“ premenlivé v čase), hypotéz.

situáciu komplikuje i to, že vôbec nevieme, aký tvar vesmír má (opäť iba špekulácie), o jeho konečnosti či nekonečnosti ani nehovorím (a to je ešte rozdiel v ne/konečnosti priestorovej, hmotnostnej, energetickej, …), vôbec nevieme, či je spojitý (súvislý) alebo iba nejaká štruktúra podobná chuchvalcu vlákien – jedna z posledných teórií dokonca hovorí a akejsi holografickej projekcii „obalovej plochy – povrchu“ vesmíru smerom dovnútra (zjednodušene – guľovité baktérie normálne vnímame ako živé tvory, ale ich „život“ sú vlastne procesy prebiehajúce nie na povrchu, ale v jej vnútri).

kozmológia má pred sebou ešte mnoho otázok, ktoré treba vyrešť, snáď to pán steven hawking stihne ozrejmiť.

;-Q

Další odpovědi
lexx

věk přibližně souhlasí (podle dnešních poznatků oficiální vědy teda, za 50 let může být trochu jinak)
ale odkud údaj o jeho velikosti ?

Doplňuji:
spekulativní hypotéza big-bang a rozpínání Vesmíru platí dnes asi jak dříve poučka o ploché Zemi, za 100 let se tomu astrofyzici mohou chechtat co jsme to byli za fantasté a báchorkáři

Zvědavý

Není nic rychlejší ve vesmíru než rychlost světla.

znameniRyby

Zdravím
Otázkou je, jestli se vesmír vůbec rozpíná. Nevěřím na teorii velkého třesku, tedy vzniku vesmíru z jednoho bodu. Navíc nesmíme zapomínat, že to co vidíme či dokážeme pozorovat je nám známá baryonová hmota, z níž je složena většina objektů, které můžeme přímo či nepřímo pozorovat a tvoří jen 4 % vesmíru.