aloa

Co znamená výraz : " radikovaný hostinec"....­....to,že hostinaská činnost je vázána k danému objektu

Nejlepší odpověď
rtepp

Podle Akademického slovníku cizích slov má slovo radikovaný původ ve starém obchodním právu. Výklad slova je: vázaný na držbu nemovitosti.

Ještě jsem našel podrobnější vysvětlení – Právo vařit pivo se stalo uznanou výsadou měšťanů staroměstských, neboť bylo přičleněno k právu sídelnímu, stejně jako možnost „zarazit zde šenk“, čili čepovat pivo. Zvláštností byla instituce hospod „radikovaných“, to jest takových, jejichž výsady byly přičleněny k vlastnictví domu a zapsány do pozemkových knih.