Avatar uživatele
Edity

Co znamená idiom „je mi to úplně buřt“?

Co znamená, když mi někdo řekne: „je mi to úplně buřt“?

Upravil/a: Edity

Zajímavá 0 před 10 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je mi to úplně buřt = je mi jedno, nezajímá mě to. Jde o slangový výraz zpravidla užíváný v určité skupině lidí. Nejde jen o výraz mládeže – ta užívá spíš „buřt“ jako pozdrav,.
Slang je nespisovné sociální nářečí, které užívá určitá skupina lidí a patří do obecné češtiny.

CHAT má opět chybu.
Přirovnání nepatří do hovorové češtiny, ale do obecné, protože je nespisovné,.
Původ spojení podle německého „es ist mir Wurst“ = je mi jedno, záměnou w v b vznikl buřt. Jde o germanimus, doslový překlad, tedy kalk.

K tomu více v odkazu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nekdy-burty-a-nekdy-zas-vurty

Možný původ

Když se na ohni opékaly buřty/vuřty, někdy byly nedopečené, jindy spálené, ale čekajcím hladovcům to nevadilo, bylo jim jedno, zda jsou uzeniny málo či hodně upečené.
Rovněž často nezáleželo na kvalitě uzenin,.

elkone,
. Je proto vhodnější používat výraz mluvená řeč, protože ta může být hovorová (spisovná), případně nespisovná (obecná čeština či slang).

"Z biologické a společenské podstaty sdělování vyplývá podstatný rozdíl, který existuje mezi řečí a jazykem. Řeč chápeme jako obecně lidskou schopnost článkovanými zvuky vyjadřovat obsahy vědomí. Jazyk představuje souhrn výrazových a významových prostředků užívaných v tom kterém národě. Z toho vyplývá, že

řeč – schopnost člověka vytvářet artikulovanými zvuky promluvy a sdělovat obsah svého vědomí
jazyk – systém ustálených znaků, pravidel a jejich užívání – jazykový znak vzniká tedy v naší mysli, my znak j vyslovíme, nebo napíšeme. "

Jako vžydy vkládám odklaz. pro ověření.
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=jazyk+%E2%80%9­3+syst%C3%A9m+us­t%C3%A1len%C3%BDch+znak%­C5%AF%2C+pravi­del+a+jejich+u%C5%BE­%C3%ADv%C3%A1n&oq=­jazyk+%E2%80%9­3+syst%C3%A9m+us­t%C3%A1len%C3%BDch+znak%­C5%AF%2C+pravi­del+a+jejich+u%C5%BE­%C3%ADv%C3%A1n&gs_­lcrp=EgZjaHJvbWU­yBggAEEUYOTIJ­CAEQIRgKGKAB0gEJ­NDIzOWowajE1qA­IIsAIB&source­id=chrome&ie=UTF-8

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Výraz „je mi to úplně buřt“ znamená, že dotyčnému je něco zcela lhostejné, nezajímá ho to, je mu to jedno. Je to slangový výraz, který pochází z mladického hovorového jazyka. Je to mírně vulgární a není vhodný do formálního prostředí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

elkone, výraz, ktrý uvedl CHAT je ooravdu z obecné češtiny, která není z hlediska jazykové správnosti hovorová. Připoeňte si , jaký je rozdíl mezií hovorovou a obecnou češtinou.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-patri-do-spisovne-co-do-nespisovne-a-co-do-hovorove-reci-jaky-je-mezi-nimi-rozdil

Obecná čeština není kodifikována, a proto se vyvíjí rychleji a plynuleji než spisovný jazyk. Některé prvky obecné češtiny mohou časem proniknout do spisovné vrstvy jazyka. Mluvená forma spisovného jazyka, která má k obecné češtině nejblíže, se nazývá hovorová čeština.

Nový příspěvek