jungle-be

Co znamená tento úryvek z Máchova Máje?

I světy jich v oblohu skvoucí co ve chrám věčné lásky vzešly;
až se – milostí k sobě vroucí změnivše se v jiskry
hasnoucí – bloudící co milenci sešly.

Nejlepší odpověď
annas

Dobře víte, že Mácha užíval metaforu, metonymii, gradaci, pleonasmus, kontrast atd. Zkuste napsat sám , jak veršům rozumíte. Potom se vrátím.

Jde o verše druhé sloky z I. zpěvu – obraz přírody, lásky, tragédie.
Najděte si první sloku – co se v ní děje, kdo v přírodě zpíval o lásce, kdo o bolu? Čím končí verš před těmi, které jste uvedl, který poslední úkaz přírody zmiňuje?

Všimněte si posledního verše – sešly – kde je k přísudku podmět? K čemu M. přirovnává věčnou lásku x k čemu její zánik ?

Zapojte představivost, záleží na vás, jak rozumíte.

Je to vaše interpretace, vaše pochopení jeho myšlenky, samozřejmě, že co si myslel sám Mácha, to se nikdy nedovíme.