Bruneta84

Co znamená slovo relativizovat?

Znamená to vztahovat k necemu?

Nejlepší odpověď
annas

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=relativizo­vat

"relativizovat – knižní výraz – (co) činit relativním, pojímat, chápat jako relativní (op. absolutizovat)

relativní
relativní jsoucí ve vztahu k něčemu, vyplývající ze srovnání s něčím, platící, hodnocený vzhledem k něčemu, poměrný, vztažný, závislý, podmíněný (op. absolutní): r. pojem; r. pravda; r. platnost; r. většina hlasů poměrně největší počet; "
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=relativn%C3%AD

archiv
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-pojem-relativni

Relativizovat – dělat něco relativním, , chápat jako relativní.

Často se relativizuje skutečnost, že za socialismu bylo všechno lepší než je dnes. Určitě ne pro všechny.

.Např. svoboda slova byla v minulosti jen na papíře, ale ve skutečnosti neexistovala. Nebo cestování do tzv. kapitalistické ciziny nebylo pro všechny. Tvrzení je t tedy relativní, prootže to tvrdí jen někteří. Jak je to dnes, uričtě víte.,

Doplňuji – další příklad.

Např. Strom je vysoký. Je to relativní. Je vysoký vzhledem ke keři, ale nízký ve srovnání s panelovým domem.

Když pochopím, co je relativní, a vysvětluji to,. tak relativizuji.

Další odpovědi
aliendrone

Kazatel má ZÁSADNÍ nedostatek v odpovědi. Relativizovat znamená stavět/vztahovat alespoň ze 2 (ale i více) úhlů pohledu, přesně jako to dělá ve svém příkladu (který JE správný), kdy jeden úhel pohledu na 50 milionů zastává rodina premiéra a ten druhý úhel pohledu je „těch jiných“.

Kazatel

Ano, znamená to vztahovat k něčemu, ale jen jedním úhlem pohledu.

Třeba 50 vyzískaných miliónů na zábavu pro premiérovu rodinu byly pro něj drobné, kvůli kterým by neriskoval střet se zákonem, no a pro jiné jsou to peníze, které za celý jejich život nevydělají nejen oni, ale ani celá jejich rodina.

Kazatel

Aliendrone, vsak ja tam mam vice stran, premiera, jeho rodinu, jine a jejich rodiny.

Asi bude matouci, ze koblihy to vidi stejne, ale ty za ty jine nepocitam.

aliendrone

Ano, na ten příklad v tvé odpovědi poukazuji a také v ní konstatuji, že je správný. Nicméně hned v prvním souvětí své odpovědi definuješ tak, že jde JEN o JEDEN úhel pohledu a proti tomu mám výhradu. ;) :)

Kazatel

No ano, musí jít o jeden, pokud by ne na věc nenazíralo jen jedním úhlem pohledu, nešlo by o relatizování.

aliendrone

Je to právě NAOPAK. Pokud nazíráš POUZE JEDNÍM úhlem pohledu, nejde o relativizování. Jestli nenabídneš JINOU „vztažnou soustavu“/jiný úhel pohledu, vůči které(mu) může být situace ODLIŠNÁ od té první, nemáš JAK relativizovat (vůči ČEMU). :) Teprve postavení minimálně 2 (nebo i více) ODLIŠNÝCH úhlů pohledu proti sobě umožňuje „relativizaci“, stejně jako v tvém příkladu, kdy jeden úhel pohledu na 50 milionů je z hlediska rodiny premiéra a druhý úhel je „těch ostatních“, přičemž každý z nich je JINÝ. Pokud bys použil jen JEDEN úhel (např. ten premiéra) BEZ toho druhého (těch ostatních), šlo by o pouhé konstatování (že 50mega pro premiéra nic neznamená), nikoliv o relativizaci. :)

Kazatel

No asi si nerozumíme, pokud by daná osoba byla ve svém názoru schopna podchytit více úhlů pohledu, nešlo by o relatizování.

Pokud ale vidí jen ten svůj úhel pohledu, je to relativní.

ivzez

Věta „Asi si nerozumíme“ není na místě.

Nerozumí jenom jeden → Vy.

aliendrone

Pokud vidí jen ten jeden svůj, tak vůči ČEMU je to relativní? Relativita je o tom, že něco může vypadat DVĚMA (či více) způsoby, zkrátka pro každý případ ODLIŠNĚ. Pokud máš jen JEDEN úhel, s ČÍM to porovnáš? ;)

Kazatel

Relativní je to vůči pohledu druhých. Kdyby byl ten jeden schopen ve svém názoru zohlednit i ostatní pohledy na věc, mohlo by to být teoreticky objektivní.

aliendrone

No a jsme ZASE na začátku. >>> cituji „vůči pohledu TĚCH DRUHÝCH“ Jeden úhel pohledu + druhý úhel pohledu jsou DVA úhly pohledu. (ale může jich být i VÍCE)

Kazatel

Ovšem pro pojem relativní/rela­tivizovat je bezpodmínečně nutné, aby došlo k opomíjení ostatních názorů.

Kazatel

Ovšem pro pojem relativní/rela­tivizovat je bezpodmínečně nutné, aby došlo k opomíjení ostatních názorů.

aliendrone

Právě že vůbec ne. Je NEZBYTNÉ je vzít v potaz, pokud nebudeš mít ALESPOŇ 2 (rozdílné názory/úhly pohledu), nemáš JAK (vůči čemu) relativizovat. To už jsem psal výše.

Možná to dokážu lépe vysvětlit na příkladu z fyziky (to mi jede o dost lépe).

Takže – jedou za sebou 2 auta. První jede 50km/h, druhé za ním 60km/h (tedy ho dohání). U silnice je strom. Vůči stromu se první i druhé auto přibližuje již zmíněnými rychlostmi (první úhel pohledu), ale vůči sobě samým se to druhé přibližuje k prvnímu rychlostí pouhých 10km/h (druhý úhel pohledu). Už tomu rozumíš? ;)

Kazatel

Já tomu rozumím, ale ty patrně nerozumíš mé větě v odpovědi „znamená to vztahovat k něčemu“.

ivzez

Ne, Kazateli,
tím, kdo nerozumí, není Aliendrone.

Kazatel

No to mi povídejte.