Pomelo74

Co znamená pojem RELATIVNÍ?

Nejlepší odpověď
Drap

relativní pochází z latiny, znamená vztah, vztažnost, záleží také v jakém je to kontextu. Opakem relativní je absolutní.
Kdysi nám to jeden pan docent na vysoké škole vysvětloval takto : KLdyž vám strčím prst dořiti, tak máme oba dva prst v řiti. Otázkou je, kdo je na tom relativně lépe

Další odpovědi
lexx

já mám kompot v čepici, Ty máš kompot v čepici. ale já jsem na tom relativně lépe (z kterého filmu to je ?)

Michal Kole

Hodnota není absolutně uvedena, ale je vztažena k něčemu.

Uvedu příklad z programování CNC strojů

Absolutní souřadnice je ta, která se vztahuje k nulovému bodu obrobku (ve skutečnosti je nulových bodů při psaní CNC programu více)

Relativní souřadnice se vztahuje k poslední známé souřadnici kde byl obrábějící nástroj naposledy

slovník cizích slov říká http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=rela­tivn%ED

led

V excele sa tento výraz často používa pri odkazoch na nejakú buňku.
Ak dáte napríklad v buňke B2 „relatívny odkaz“ na A1 a obsah B2 presuniete (prekopírujete( na C2) daný relatívny odkaz sa bude viazať k buňke B1

Ak použijete „absolutny odkaz“ pri presune sa odkaz naďalej bude viazať k pôvodnej buňke.

z tohto môžte vidieť, že relatívnosť možno vysvetľovať rôznym spôsobom.
Absolutno je dané a nemenné.

Tom20

To je hlavně svoboda dnešního tisku-))