VampGirl

Co znamená slovo dvěmecítma?

Zrovna mám rozečtené Povídky Malostranské od Jana Nerudy. Sem tam se objeví slovo, kterému moc dobře nerozumím, jako například toto: dvěmecítma. Bylo to užito v této větě: „V době, o které mluvím, byla slečna Schleglova as dvěmecítma let stara.“ Kolik jí tedy bylo? Děkuju.

Nejlepší odpověď
annas

Nerada opravuji odpověď barnajky.
Dvěmecítma není dvacet, ale dvacet dva.

Kolik číslovka znamená, není v odkazu barnajky vysvětleno.

Proto doplním – dvě (dva) mezi desietma, tedy dvěmezcietma – starším pravopisem – dvacet dva. Např. 21 – jedenmezcietma.

Číslovka dvacet se vyjadřovala tvary duálovými: dva desěti, stč. dvacěti. dvadsěti, dvadcěti, numer. card., dvacet, zwanzig; z dva-desěti, dъva-desęti, = dvě desítky.

Další odpovědi
barnajka

To ‚dvěmecítma‘ je staročeský výraz pro číslovku 20, za to ručím ;)
Doplňuji:
Tak i důkaz jsem našla, ať mě nemáš za kecku ukecanou ;)

Místo číslovky typu dvacet jedna nebo jedenadvacet nalézáme u J. Nerudy tvary typu jedenmecítma: byla slečna Schleglova as dvěmecítma let stara, jedla vdoví chléb svůj již pětmecítma let. Tyto tvary vzniklé z tvarů jeden mezi desítma, dvě mezi desítma… zaznamenávají ještě obě dobové mluvnice a Gebauerova Historická mluvnice, avšak Příruční mluvnice je neuvádí, byly jistě už v době Nerudově zvláštností.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=5838

vagra

Bylo jí dvaadvacet let.

Knihu Povídky Malostranské, ze které je níže uvedená citace, vydalo Státní pedagogické nakladatelství; v Praze 1958.
Cituji z vysvětlení neznámých slov uvedené u povídky J.Nerudy, Pan Ryšánek a pan Schlegl :

„… dvěmecítma – dvaadvacet…"

Zdroj: zkráceno z -http://web.qu­ick.cz/iveta_kul­hava/KP_PovMa­lostr.htm

kenyrts

annas a vagra mají pravdu,viz link a foto:

http://www.na­dapenny.com/vi­ewer.php?id=t201­2024nadap083802130­910230.jpg

Zdroj: http://web.qu­ick.cz/iveta_kul­hava/KP_PovMa­lostr.htm

barnajka

V tom odkazu je spíš obecná morfologie slova, ale tím dvěmecítma je zkrátka opravdu myšleno dvacet. Ve škole jsme tohle taky kdysi řešili a profesorka se nám dušovala, že dvěmecítma je zkrátka dvacet a tečka :))

annas

Barnajko, nejde o nic osobního. Ale přišla byste o hlavu…

annas

Vagro, vůbec jsem si neuvědomila, že v knihách bývaly vysvětlivky rozdílných výrazů. od současné češtiny. Měla jsem Malostranské povídky, půjčila je dětem, ale zapomněly na navrátila.
Bohužel odpovědi zapadnou…

vagra

Vím o čem píšete.
Také jsem míval poměrně slušně zaplněnou knihovnu.
Bylo tomu tak před třemi dětmi..:-D