Bronzový

Co znamená slovo dvěmecítma?

Zrovna mám rozečtené Povídky Malostranské od Jana Nerudy. Sem tam se objeví slovo, kterému moc dobře nerozumím, jako například toto: dvěmecítma. Bylo to užito v této větě: "V době, o které mluvím, byla slečna Schleglova as dvěmecítma let stara." Kolik jí tedy bylo? Děkuju.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nerada opravuji odpověď barnajky.
Dvěmecítma není dvacet, ale dvacet dva.

Kolik číslovka znamená, není v odkazu barnajky vysvětleno.

Proto doplním - dvě (dva) mezi desietma, tedy dvěmezcietma - starším pravopisem - dvacet dva. Např. 21 - jedenmezcietma.

Číslovka dvacet se vyjadřovala tvary duálovými: dva desěti, stč. dvacěti. dvadsěti, dvadcěti, numer. card., dvacet, zwanzig; z dva-desěti, dъva-desęti, = dvě desítky.

Další odpovědi:

Zlatý

To 'dvěmecítma' je staročeský výraz pro číslovku 20, za to ručím ;)
Doplňuji:
Tak i důkaz jsem našla, ať mě nemáš za kecku ukecanou ;)

Místo číslovky typu dvacet jedna nebo jedenadvacet nalézáme u J. Nerudy tvary typu jedenmecítma: byla slečna Schleglova as dvěmecítma let stara, jedla vdoví chléb svůj již pětmecítma let. Tyto tvary vzniklé z tvarů jeden mezi desítma, dvě mezi desítma… zaznamenávají ještě obě dobové mluvnice a Gebauerova Historická mluvnice, avšak Příruční mluvnice je neuvádí, byly jistě už v době Nerudově zvláštností.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/…

Zlatý

Bylo jí dvaadvacet let.

Knihu Povídky Malostranské, ze které je níže uvedená citace, vydalo Státní pedagogické nakladatelství; v Praze 1958.
Cituji z vysvětlení neznámých slov uvedené u povídky J.Nerudy, Pan Ryšánek a pan Schlegl :

„.... dvěmecítma – dvaadvacet...."

Zdroj: zkráceno z -http://web.quick.cz/iveta_kul hava/KP_PovMalostr.htm

Stříbrný

Diskuze k otázce

Zlatý

barnajka

V tom odkazu je spíš obecná morfologie slova, ale tím dvěmecítma je zkrátka opravdu myšleno dvacet. Ve škole jsme tohle taky kdysi řešili a profesorka se nám dušovala, že dvěmecítma je zkrátka dvacet a tečka :))

Zlatý

annas

Barnajko, nejde o nic osobního. Ale přišla byste o hlavu....

Zlatý

annas

Vagro, vůbec jsem si neuvědomila, že v knihách bývaly vysvětlivky rozdílných výrazů. od současné češtiny. Měla jsem Malostranské povídky, půjčila je dětem, ale zapomněly na navrátila.
Bohužel odpovědi zapadnou...

Zlatý

vagra

Vím o čem píšete.
Také jsem míval poměrně slušně zaplněnou knihovnu.
Bylo tomu tak před třemi dětmi..:-D

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3356
Zlatý Drap 1790
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1113
Zlatý marci1 1074
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.