Kelt

Co vlastně znamená OK, z čeho to vzniklo?

Každý asi ví, že OK, slovy ou kej je z angličtiny a používáme to na to, když říkáme, že je vše v pořádku. Opačné KO je knock aut, a používá se v boxu, když byl někdo vyřízený jednou ranou a nemůže dále bojovat. To OK mají naše letadla, nevím proč, ale původní otázka zněla, jak vzniklo to OK a z čeho to vzniklo. Protože moje znalosti angličtiny nejsou tak velké, tak se ptám. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Otázka vložená nejméně po čtvrté. Dovíte se v archivu.

Podrobné vysvětlení od uživatelky ratavy a quentose

„V roce 1964 publikoval Allen Walker Read článek The Folklore of "O. K.“, zabývající se možnými etymologickými původy tohoto výrazu.

Mezi nejvíce pravděpodobné se řadí následující:
Z řeckého slova Ola Kala (česky vše je dobré, vše je v pořádku) užívané řeckými učiteli ve Spojených státech. Je též možné, že řečtí námořníci užívali tento výraz v amerických přístavech. Říká se, že na lodích byl nápis O.K. sloužící jako označení, že loď je již v pořádku a připravena. Toto užívání sahá až do 80. let 18. století.

Zkratka špatně zapsaných anglických slov all correct (česky vše v pořádku) jako oll korrect. První známka o tomto užití je z roku 1839.

Zkratka přezdívky Old Kinderhook (česky Starý Kinderhook), kterou užíval americký prezident Martin Van Buren. Tato přezdívka odrážela místo jeho narození, sídlo Kinderhook ve státě New York.

Z indiánského slovo z jazykové rodiny muskogí oke, či okeh (ve významu to je), zaznamenané roku 1812.

Ze slova afrického jazyka wolofštiny waw-kay (ve výnamu souhlasu), nebo z fráze z mandajských jazyků o ke (ve významu zajisté). První zmínka pochází z roku 1815.

Ve vojenském slangu se výrazu OK používalo při rádiovém provozu. Jednalo se o zkrácení výrazu řečeného při návratu z bojových misí: zero killed (nula mrtvých či žádní mrtví). Jelikož se v angličtině do vysílačky nevyslovuje číslice nula jako zero [zírou], ale jako písmeno o [ou], v konečné fázi se proto pro rychlejší a srozumitelnější komunikaci používalo místo zero killed pouze o killed a nebo jen zkratka OK."

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-ok?podobna=1

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-vezi-puvod-velmi-oblibene-zkratky-ok-a-co-vlastne-znamena

Další v celkovém odkazu

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=co%20zna­men%C3%A1%20OK%20

Další odpovědi
anonym

Často zaznívá vysvětlení, že šlo o zkratku při radiovém provozu. 0 K nebo-li „zero killed“, bylo de facto vyjádření že všichni z letky jsou (zatím) ještě na živu.

Těch variant jak se ke zkratce dá dospět si lidé časem vymysleli víc, ale tahle se mi jeví jako nejsmysluplnější 🙂

Rokio

OK znamená budiž.