blesk26

Co v díle Maryša od bratří Mrštíků symbolizuje „Káva od Žida“?

Setkal jsem se s tím výrazem, nicméně nevím co to přesně znamená, knihu jsem nečetl. Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
annas

Jde o kvalitu kávy, do níž Maryša přidala jed. Mluví se o kávě od Žida a o kávě ze spolku, v němž se prodávala káva melta, nikoliv arabská káva. Mlynář byl zvyklý na lepší kávu od Žida, proto se mu chuť kávy, kterou Maryša koupila ve spolku, zdála divná, zatuchlá.

Víc zajímavostí o původu zápletky s kávou si přečtěte na

Zdroj: http://www.ve­trnemlyny.cz/roz­razil/online/cla­nek.php?clanek_id=205

Další odpovědi
hanulka11

řekla bych ,že je to narážka na otrávenou kávu

mvk

Myslím, že Maryša naopak tvrdí, že káva je od Žida, protože ve Spolku „měli zavříno“,

anonym

Dalo by se to brát i jako urychlený rozvod.

annas

Zapomněla jsem dopsat – údajně koupila v spolku.