Co to je savování?

Měla by to být snad nějaká technika.

Nejlepší odpověď
Lencis

Jen doplním praktické rady 😉

  1. používejte zředěný roztok nebo už staší „vyčichlé“ samo. I když se efekt neobjeví hned, vybělí se během pár minut. Silný roztok může poškodit strukturu tkaniny.
  2. Technik je hned několik.
  • Nejednoduší a přitom velmi efektní je, když vezmete jednobarevné tmavší triko (nebo cokoliv jiného, ale nesmí to být umělý materiál!, na tom to nefunguje), normálně ho nepravidelně zmuchláte do malé kuličky a celý povrch promáčíte houbičkou namočenou v roztoku – pozor používejte igelitové rukavice. Po té můžete triko rozložit a pokud se vám po chvíli bude zdát málo strakaté, klidně postup opakujte. Nechtě pořádně proschnout, nejlépe venku 😉
  • roztok si můžete taky dát do rozprašovače a po té si rozložit tmavší látku (pozor pokud je dvojitá, musíte dovnitř dát igelit aby se vám neprosavovalo i na druhou stranu!) , na látku si po té můžete dát šablonu nějakého obrázku, nápis, nebo třeba i kamínky a pod… něco co má výrazný obrys a po té opatrně přestříkáme savem.
  • Pokud vytvoříme obrácenou šablonu, tedy jakovnitřní obrázek je lepší jakoby ho vybarvit štětečkem, rozstřík by mohl být široký…

No zkátka zkoušejte… existuje i mnoho stránek a knih na toto téma. Většinou hledejte pod pojmem batika 😉

Další odpovědi
standa

Ano je to technika zdobení textilu pomocí Sava *). Tato technika využívá schopnosti Sava vybělit barvu z textilu nebo ji výrazně zesvětlit, a tak vytvořit v místech, kam ji naneseme, určitý motiv a obrázek.

*)
Savo je drogistický přípravek, používaný např. na odstraňování skvrn z textilu nebo na dezinfekci a likvidaci plísní.