Matthew

Co s protekcí a jak na (ně) ni vyzrát ??? :)

Navštívil jsem nedávno jedno nejmenované sportoviště. Jel jsem docela dálku, takže už cesta vyšla draho. Jednodenní vstup mě stál 50Kč, což jsem byl ochotný respektovat, protože sportoviště bylo vybavené velmi pěkným novým sociálním zařízením, toalety, umyvadla atd. To je málo kde v těhle „sportovištích“.
Jen mě zarazilo když jsem slyšel, že budu muset zaplatit ještě „zálohu“ 30Kč za helmu. V řádu znělo do 18ti vstup jedině s helmou. Jelikož mi je dávno přes dvacet a myslím to jde i na mně poznat, jsem stejně neuspěl, protože jsem se neprokázal OP. (neberu si po zkušenosti krádeže doklady sebou).
Ok, tak se nedalo nic dělat, helmu jsem si vzal.
Asi po hodině aktivního sportování jsem si všimnul jak bránou prochází dva mladíci okolo 14–15 let max. Se správcem se museli 100% znát, jinak by tykání nepřicházelo v úvahu. Ale zarazilo mě, že prošli bez placení vstupního poplatku a ani jeden sebou neměl helmu.
Nechtěl jsem rýpat a dělat rozruch nechal jsem to tedy být. Jsem přeci cizák od jinud tak proč si nepřiplatit, že ? :) Problém nastal v tu dobu, kdy jsem se rozhodl sundat helmu a pokračovat bez ní. Ani né do pěti minut se u mě objevil správce (sportoviště je pod dohledem asi 4 kamer) že porušuji řád, ať si nasadím helmu nebo budu vykázán.
V tu chvíli mi to už nedalo a začal jsem se s ním hádat a poukázal na dva mladíky. Pro ostatní to byla obrovská legrace, že si vůbec otevírám hubu. Správce jenom vzkázal, že mladí kluci jsou známý profesionálové ve svém sportu a tak nepotřebují helmu. To se mi však nelíbilo a taky jsem na to doplatil. Nešlo ani tak o vyhození ze sportoviště, spíš jsem radši odešel sám.

Pokud jste to dočetli až sem :D Jak by jste se zachovali na mém místě, když šlo jednoznačně vidět, že nepochodím. Není si totiž kde stěžovat, správce je jenom jeden a je vlastně pánem svého písečku. A zase takový extrémista nejsem, abych to hnal až někam na vedení města.

Stížnost jsem napsal alespoň na stránky fb, kde jsem se dozvěděl, že nejsem první.

PS: Zálohu 30Kč mi taky nevrátil se slovy: "Muselo se nakoupit asi 50 helem, tímhle se to kompenzuje zpět.
Už jsem nechtěl nic řešit, šel jsem raději pryč.

Nejlepší odpověď
iceT

Profesionál neprofesionál,při aktivním sportování a vůbec jakékoli činnosti ohrožujících zdraví nebo život by se měl člověk adekvátně ochraňovat.Třeba tou blbou helmou.Zajímalo by mě,jak by se správce tamějšího sportoviště zachoval,kdyby se těm protekčním klukům něco stalo a kdo by byl zodpovědný za náhradu škody na jejich zdraví,když oni zjevně nerespektovali daný řád.
Záloha by měla být vratná,ač se jedná o pitomých 30kč,helmy snad 30 kč nestály,aby se to kompenzovalo nevracením zaplacené zálohy.Ale i tak čert vem zálohu.
A tak povídám,že já bych si hubu klidně otevřela,alespoň by se mi ulevilo,i když by to nemělo smysl,ale jedná se o princip.

Další odpovědi
anonym

Protekci tu řešit nechci. Je u nás běžná, hnusná a zahnívá od ní kdeco.
Nelíbí se mi poplatek. Pokud šlo o zálohu, mělo být uvedeno, zda je vratná nebo nevratná. Pokud by se jednalo o nevratnou zálohu, tak by šlo o poplatek, tzv. půjčovné. Zdůvodňovat to tím, že provozovatel musel nakoupit 50 helem, to není informace pro Tebe. Proč by Tě to mělo zajímat. Je věcí provozovatele, aby měl splněny bezpečnostní podmínky. Ty za využití sportoviště řádně platíš.
Pokud sis vybavení musel půjčit, potom to mělo být za jasně stanovených podmínek (a předem).
Nechala bych na dané sportoviště nastoupit kontrolu. Nějak se mi to nepozdává.

Matthew

To Ocko: Skvělá připomínka s tou kontrolou, ale jak říkám jel jsem přes půl republiky a nějak se necítím, že bych to měl řešit zrovna já. Šlo o jednodenní návštěvu a nejspíš poslední :) Navíc kdyby se něco podělalo a sportoviště zavřeli, víme jak to chodí. Mladí by mě pak nejraději ukamenovali a až pak by jim došlo, že šlo vlastně o jejich vlastní prospěch v otázce bezpečí v areálu. Každý si myslí, že je mu se vlastně stát nic nemůže, samozřejmě nikomu úraz nepřeji, ale mohli by se věci dát do pořádku :)

anonym

Ale to není vůbec o nějaké pomstychtivosti. Všeobecně to u nás vypadá tak, že co sportoviště, to problémy s papírováním. Chce to prostě pořádnou kontrolu, aby se takovým pochybným zálohám a podobně pro příště zamezilo. Pokud jsou chyby v účtech, budou určitě i jinde. Kontroly se nedělají proto, aby se chybující lidé trestali, ale proto, aby se nedělaly a neopakovaly chyby. Správně provedená a načasovaná kontrola dokáže být zatraceně produktivní.

iceT

Myslím,si,že pokud se tam něco někomu stane,tak se to sportoviště stejně uzavře,třebas jen na čas a mladí se pak mohou tlouct do hlavy sami,že se nemají kde vybít.Navíc správce je správce,a tím,že někomu dovolí nenosit helmu,se*e do hnízda sobě sám,protože pokud to sportoviště nemá majitele(před­pokládám,že patří městu a správce tam je jen jako správce)navíc vstup do areálu bez placení vstupu je taky docela zajímavý,to jako že pouští lidi podle sympatií nebo známostí taky není zrovna košer.Just bych se šla přeptat na místní úřad nebo někam.

Matthew

Jo, s tím úřadem by se to dalo zkonzultovat. Ale to jsem tenkrát neměl čas ani chuť řešit a teď 250 km kvůli tomu nehodlám podstoupit. Kdybych měl nekoho známého z toho místa, zkusil bych překecat jeho ať s tím něco podnikne. Ale nejspíš všichni místní podléhají těmhle praktikám, vstupům zadarmo atd. :) Hold jsem byl cizák a nevěděl jak to tam chodí :) Jinak s ostatníma kamarádama vč. mě vedeme jeden takový areál, takže víme jak se o co starat, vyplňujeme žádosti na granty a staráme se o okolí sportoviště. A taky proto mě to tak naštvalo a navíc sám správce aktivně provozuje tyhle sporty, takže je to vlastně podpásovka k vlastním lidem :) Záměrně také nechci psát konkrétní město nebo druh sportoviště, protože by nejspíš vyšlo najevo které to je :) Hold pokud se to bude stávat častěji a častěji, znelíbí se to časem určitě i místním. Donekonečna totiž nebude moci pouštět někoho zadarmo, když jsou tam kamery a v účetnictví by pak tři čtyři vstupy denně v jinak narvaném areálu asi nevypadaly moc věrohodně :)