Bronzový

Co říkáte na slova party a partyzán a parta?

Party je večírek, oslava - pro více lidí, parta je skupina lidí, partyzán je bojovník se zvláštní taktikou boje, partyzáni vlastně také tvoří partu a mohou pořádat party, když se podaří akce. A když ne, tak někdo bude mít parte. Definice jsem nevyhledával, psal jsem, co mne napadlo. Uvedete to někdo tak, jak to má být? Díky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Všechna slova mají společný základ, jak píše J. Rejzek v Etymologickém slovníku. Uvádí i slova základová, takže odpověď je rozsáhlejší. Opět je vidět, jak se slova vyvíjela.
--
"Parta ‘(zájmová) skupina’. Slang. převzetí z něm. Partei
(viz :partaj).

partaj - obecně. zastaralé ‘(politická) strana; nájemník’. Z něm. Partei tv. z fr. partie ‘(právnická) strana; díl; partie’ (viz :partie).

Parte ‘úmrtní oznámení’. Z rak.-něm. Parte tv. a to z it. (far) parte ‘(písemně) oznámit’, doslova ‘udělat účast’, od parte ‘část, strana’ (viz partie)

partie‘ - část (knihy, těla ap.);jedna hra v karty, šachy ap.;výhodný sňatek’.Přes něm. Partie tv. z fr. partie ‘část, hra, úloha ap.’, což je původem příč. trp. ž. r. od střfr., stfr. partir ‘dělit’ z lat. partīrī tv. od pars (gen. partis) ‘část’.
(Srov. :partaj)

Partyzán ‘člen bojové organizace působící na území obsazeném nepřítelem’, partyzánský.

V novém smyslu od 2. svět. války, zřejmě přes r. partizán, to pak z fr. partisan ‘člen malého, samostatně působícího vojenského oddílu’, původně‘ přívrženec, straník’,z it. partigiano tv. od parte ‘strana, část’ z lat. pars tv.
Srov. :partaj."
-
Ještě jsem zapomněla na party.
"Party ‘večírek, dýchánek’. Z angl. party tv. a to z fr .partie, mj.
i ‘zábava, výlet’
(viz :partie)."

Další odpovědi:

Zlatý

dezert a dezertér

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2737
Zlatý quentos 1321
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.