zjentek

Jak vzniklo slovo zákusek a kde?

Zá ku sek… tohle mě zajímá.

Nejlepší odpověď
annas

Slovo zákusek bylo převzaté z ruštiny, – zá-kus-ek. Od kousnout, zakousnout, kousati.

Nejdříve šlo o ukousnutí „věci“, chleba, později výraz zobecněl na oddělení části z něčeho, kousek z něčeho. Takže se někdo zakousl, oddělil část něčeho. Jedno či dvě zakousnutí do kousku něčeho ´zákusek.
V., Machek" Etymologický slovník

Zákusek – původně pečivo n. jiné drobné jídlo podávané k čaji, kávě, vínu n. jiným nápojům. PSJ.

Hledala jsem dál.

Výraz zákusek, který není ještě v Jungmannově Slovníku z 30. let 19. století, je poprvé zaznamenán v Česko-německém slovníku J. Franty r. 1851.

Další odpovědi
Kepler

To je civilizační vynález. Od slova zakousnouti si. Nestačí, že se nacpeš, až se ti vyvalí oči jako Čtvrtníčkovi, ještě si musíš spravit chuť.

zjentek

Ja myslel, že to je tu o nas, z Prajzke, bo mi tu všeci mame kusek teho, kusek tamteho, tu kusek bravka, tam kusek točeneho, ni a zá kusek žvanca aji život dame. Ale nenapadlo mě, že to muže byt odvozeno aji od zakusnut. Dík.

Kepler

No ja, prajzaci ešče nesu civilizovani.