Avatar uživatele
dj.david1234

Co máte raději, Tykání nebo Vykání?

  1. Když poznáváte nové lidi, například v novém zaměstnání, tykáte automatický svým kolegům?
  2. Máte raději, když vám někdo Tyká nebo Vyká?

Doplňuji:
Osobně nemám rád, když mi lidi vykají.. Ať už mladší či starší.. Je mi 18 a musím docela dost lidí přemlouvat, aby mi nevykal..

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? iceT, dědapetr, fablen, anonym, Loreta před 4742 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
fablen

upřednostňuji vykání a případně oslovování křestním jménem – nedělá mi problém vykat i mladším lidem.
Naopak mi docela vadí pokud mi nějaký důchodce tyká aniž by mě znal 🙂. Je mi 39.

V práci si ale tykáme všichni (i s nadřízeným, který je podobného věku a známe se řadu let).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Nevadí mi(56),že mi mladší tyká,ale nesnáším,když v jeho mluvě se vyskytuje nadměrné stádo vykastrovaných bý­ků!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dědapetr

Mám radši tykání.Ale nadřízeným vykám lepši se jim říká ne,když tykám tak se to říká hůř.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
sejtanka

Je složitější někomu říct „vy vole"jak "ty vole“,takže je to asi záležitost vztahů na pracovišti,nebo v jakém vztahu s dotyčným jsem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Tykanie si musí človek zaslúžiť.
Jedine výrazne mladším – školopovinným si dovolím tykať. Aj keď mi občas ujde zatykanie, nie som za to. (holt stará škola.)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Záleží na konkrétní situaci a lidech. Pokud je mi někdo nesympatický již od pohledu, tykat si s ním asi nebudu.
Jinak, protože jsem jezdila vandry, vodu atd, tykání mi je bližší. Na věku až tak nezáleží.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Terryle

Zatím pořád ještě tykání, proti většině dospělých si připadám pořád jako děcko, i v šestadvaceti. Ale pokud to je někdo cizí, s kým jsem se poznala nějak formálněji a začne mi hned bez zeptání tykat, je to zvláštní – trošku neslušný. Když se ale zeptá, ráda si nechám tykat. Stejně tak, když spolu komunikujeme delší dobu a trošku mě už stihl poznat (a vidí, že jsem fakt uvnitř to děcko :)
Nejvíc mě dostávají lidi, který znám už dlouho, od dětství nebo mládí, kdy mi jakožto dospělí začali tykat, a když mě uvidí po pár letech jako „dospělou“, začnou mi vykat. To je fakt v legraci seřvávám, ať toho koukaj nechat a zase mi tykaj.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iwetax

Já mám radši vykání.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ella

u nás v práci platí politika křestních jmen, ale i když svému šéfovi tykám a oslovuji ho křestním jménem, tak šéfovi nad ním říkám sice křestním jménem, ale tykat se neodvažuji =)
Osobně mám raději tykání, ale když vám někdo začne vykat, tak to u nás spíš znamená, že mu jste autoritou – je mi 19 a v práci, když mám někomu poroučet, tak starší, i když podřízení, mě celkem ignorujou =/
Ale jinak tykání, je to takové uvolněnější, navíc nesnáším, když mě malé děti u nás v domě zdraví „Dobrý den, pani“ =D Jsou sice roztomilé, ale sa.kra ještě nejsem tak stará, ne? =)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fortin

Když budu benevolentní a dovolím vám tykání, brzy budu muset celý den poslouchat vaše dětské narážky. Když po vás budu chtít udělat nějakou práci protože výplatu nepřináší čáp, tak budete odmlouvat. Tak si vyberte. Buď na kamošskou nebo po tvým.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Loreta

Jsem pro vykani.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek