zjentek

Co je vlastně hlad? Bolí to?

Slyšela jsem o něm mnohé, nicméně od poloviny minulého století jaksi nebyla možnost se s hladem setkat přímo či na vlastní kůži, děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Hlad je tělesný pocit, je to jedna z potřeb člověka. Nebo pokud nemyslíte ve významu bída, tedy nedostatek potravin, jídla apod.

Jak se projevuje hlad či touha po penězích. Netuším.

Od nedostatku jídla, tedy prázdného žaludku, vám může kručet v břiše, málo jste pojedl, nebo jste snědl špatně složené, proto ste se nezasytil. Ale není to tak jednoduché. Abychom se zbavili pocitu hladu, postarají se o to další ˇčinitelé". – jde o souhru trávicích orgánů a mozku.

--
Hladovění je velmi složitý proces. Přečtěte si i informace v odkazu.

„Co způsobuje pocit hladu?“

https://nemoci-traviciho-ustroji.zdrave­.cz/co-zpusobuje

Další odpovědi
led

Je zvyk pravidelne jesť a pri tom poznáme nie hlad, ale pocit hladu, keď príde hodina. To je známy Pavlovov reflex.
Z vašej otázky je jasné, že hlad ste nepoznali. Ano, skutočný hlad je bolestivý, keď sa vám skrúcajú prázdne črevá, až trpíte bolesťami, strácate silu žiť, nevládzete sa hýbať a začínate mať vidinyť (to je len ten mierny popis). Až ho následne prestanete cítiť (bez najedenia), upadáte do nehybnosti, váš život končí. To je skutočný hlad.
Ľudský organizmus dokáže vydržať dlho bez prísunu energie, pokiaľ dokáže čerpať zo svojho „vnútorného skladu“. Dôležité je to aj tzv.vedomie, ak nemyslíte na jedlo, veľakrát si naň ani nespomeniete.

DoTazatel

Je to pocit. Ve skutečnosti je to zvyk (jíme každý den a jsme na to zvyklí, když nebudeme jíst pravidelně, pociťujeme hlad).

Kdo zkoušel držet půst (třeb 5 až 7denní), kdy nejedl nic nebo jenom drobnosti (jeden kus ovoce denně, nebo místo toho jenom nějaké semínky, ořechy), tak zjistil, že ho hlad asi po cca 2, 3 dnech přejde. První den má člověk neuvěřitelný hlad, ale pak se zmenšuje (nejspíš se začne zvětšovat, když už fakt budeme muset potřebovat jíst – když si o to tělo řekne, o ten přísun živin, energie..).
A to proto, že to je zvyk. Člověk neumře, pokud nebude 1 den nic jíst, doknce ani 2 dny, 3 atd. Dokonce se doporučuje občas držet půst (alespoň 1 měsíčně). „Vyhladovění“ je někdy dobré – čllověku se začne v těle tvořit víc prospěšných látek, tělo dostane detox, "restart."atd. Při cvičení se taky doporučuje, abychom cvičili trochu hladoví – svaly líp rostou, tvoří se růstové aj. hormony, inzulin se zvysuje,… Ten růst svalů je ovšm podmíněn tím, že se dobře najíme po tréninku.
Prostě nemusíme jíst pořád, jsme jen zvyklí.

Hlad bývá někdy špatně označen jako signál, že tělu chybí strava (v tom smyslu, že ji nutně potřebuje), máme jen pocit, že nám chybí ta potrava (protože je to ten zvyk téměř neustále jíst – už od mala,ale není to nutné). Stejně tak je dobré rozlišovat mezi hladem a chutí k jídlu.

hapiky

Stará fráze říká, že hlad je jen převlečená žízeň.
Hlad skoro nic neznamená, maximálně může vyhodit kopyta, ale žízeň, to je sviňstvo.
Kdysi dávno, když se jeden pacient napil propašovaného piva řekl: Duch svatý do mě vjel.