Kelt

Co je to ráže, v jakých je jednotkách?

Ráže vnitřní průměr hlavně, ale v jakých je jednotkách. Tady čtu 0,22 pak 0,31 a 0,38. To je v palcích nebo v mm, je to průměr, nebo obvod?
Doplním bylo tam 5 různých pistolí, z toho dvvě ráže 0,22 s dlouhou hlavní, dvě ploché 0,32 s delší pažbou na dvnáct nábojů a těžká belgická 0,38.
Zdroj Pokld Cagoulardů Vladimír Fiala , Eso 1987
Takže podle odpovědí by ráže 0,22 měla být 0,22 palců tedy 5,58 mm. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Ráže je v milimetrech, nebo v palcích. Ráže 0.32, je 7,65mm. Někdy také bývají ráže označovány bez té nuly: .38, .22… A někdy i bez tej tečky, pak bývá doplněna i nábojnice. 22 LR, 38 spec. a podobně. Ono je to celkem důležité. Ona třeba 38 spec jse krásně střílet z 357 mag, samotné vrtání je opravdu stejné. 357 mag má ale delší nábojnici a je mnohem nadupanější, aby ji nebylo možno nabít právě do slabšího revolveru 38 spec. Jinak oblíbený luger 9mm (9×19) lze z 357 mag střílet hravě. Někdy na to dělaj válec, jindy „věneček“. Délka nábojnice hraje roli. V devíti milimetrech se dá taky udělat kde co: 9×18, 9×19, 9×21. Proto je třeba na zbrani vždy pečlivě hledat, na jaké střelivo je konstruována.

Další odpovědi
aliendrone

Trochu mícháš 2 různé věci – ráži a kalibr. Kalibr je vnitřní průměr hlavně (obvykle u kulových zbraní), zatímco ráže je výčet údajů, které popisují celý náboj (příslušnou hlaveň/nábojovou komoru). Bordel v tom dělá nejen dvojí značení (metrické a anglosaské), ale i fakt, že jde často o spíš dohodnuté označení, které s nějakým konkrétním PŘESNÝM rozměrem NEMUSÍ mít mnoho společného. (typicky přepočítávání anglosaských jednotek na metrické nemá obvykle význam), přičemž u anglosaských rozeznáváme americké (dvojciferné > „.45 Colt“ https://naboje­.org/node/2770 ) a anglické (tříciferné > „.455 Colt“ https://naboje­.org/node/7183# ) značení. Povšimni si, že americký náboj přestože má o 5 tisícinek menší kalibr je celkově značně robustnější. (delší)

Ráže může být od kalibru i značně odlišná. Existuje jak podkaliberní střelivo (typicky AP – armor piercing, protipancéřové), tak nadkaliberní (asi víš jak vypadá projektil u MEGAslavné RPG-7).

Kalibr 7,62mm má jak slavná FN FAL, tak i ještě slavnější AK-47. První je ovšem v ráži 7,62×51 NATO, druhá v ráži 7,62×39. Abys pochopil, jak MOC je názvosloví/značení neujednocené, uvádím odkaz na naposleddy zmíněný náboj (který mnoho z nás důvěrně zná, protože ho cpali do zásobníků SA-58 na vojně) > podívej na odstavec „synonyma názvu“. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/7,62_%C3%97_39_mm

Pokud ti to nepřijde jako dostatečný bordel, tož aby to nebylo tak jednoduché, tak u brokovnic ráže/kalibr znamená ještě něco jiného > https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Brokovnice ;) :D

Obecně (rozhodně ne vždy!) platí, že pistole se obvykle uvádí v mm, revolvery v palcích.

zbyndo

Je to v mm,milimetroch­.Keď som bol na voj.zakladnej službe,mali sme samopal vz.58, ráže 7,62

Kepler

Ráže se uvádí v palcích i milimetrech jako vnitřní průměr hlavně. Například desetipalcové námořní dělo je ráže 254 mm. Bylo by fajn, kdybys uváděl zdroj, kde že jsi to četl, abychom byli v kontextu. Tvoje čísla evidentně vyjadřují ráži v palcích.

Klaproth

Ráže je smluvní označení konkrétního střeliva. Na jednotkách nesejde a přepočítávání nemá smysl (u brokových ráží bys s přepočtem neuspěl). Je to prostě označení konkrétního náboje do konkrétní zbraně. Když jdu kupovat krmení pro flintu, řeknu že chci náboje 308 Win a hotovo. Kdybych vzal šupleru a změřil si kalibr střely, naměřím cca 7,62 mm, tohle číslo je mi k ničemu, nábojů s takovým kalibrem jsou mraky, ale 308 Win je jen jeden.

Klaproth

alien > v tříciferném označení se ta poskední číslice do ráže nepočítá, to je bližší označení náboje. Třeba .303 British, .30–06 Spr, 300 AAC, .30 Car, .30–30 Win a .308 Win mají stejnou ráži 0,3 palce (7,62 mm), ale jedná se o naprosto rozdílné náboje. Podobně .22 LR, .22 Hornet, .222 Rem a .0223 Rem. stejná ráže, úplně jiný náboj.
Aby to bylo ještě složitější, u některých nábojů číslo ráže neudává průměr střely, ale průměr dna nábojnice, např. .38 Spec má ve skutečnosti ráži .357.

aliendrone

Chápu co chceš vyjádřit, ale je to terminologie, pleteš termín kalibr s ráží a ráže NENÍ kalibr. Proto (a já souhlasím, že nemá obvykle vztah ke kalibru jak správně podotýkáš) je i to poslední číslo u britského značení SOUČÁSTÍ ráže, ostatně to píši v odpovědi, že ráže je SOUHRN údajů, který se nutně NEMUSÍ vztahovat rozměrům projektilu viz podkaliberní střelivo nebo tebou uvedené příklady.

Venkoncem se termín ráže používá nejen pro střelivo, ale i pro samotnou zbraň.