Kepler

Jaké současné pěchotní zbraně obsluhované jedním, max. dvěma vojáky, považujete za nejničivější nebo nejnebezpečnější?

Vynechme jaderné miny nebo biologiké zbraně.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… 30mm automatický kanón 2A42 (Mezi nejúčinnější zbraně jednotek mechanizovaného vojska patří 30mm automatický kanón 2A42 (30 AK 2A42).)

Zdroj: http://www.acr­.army.cz/techni­ka-a-vyzbroj/pechotni/-30mm-automaticky-kanon-2a42-89702/

Další odpovědi
Rokio

Podle mě je to bazuka. Dále pak železná pěst.

dubraro

Záleží na tom, co je cílem útoku. Pomineme-li jaderné, chemické a biologické zbraně, pak pěšák může nést zbraň schopnou likvidovat tank, sestřelit letadlo, zbořit dům nebo zabít stovky lidí.

mosoj

Cep a sudlice.
Bohužel naše vláda na tyto zbraně nemá peníze a tak kupuje Pan Dury z papundeklu.

Kepler

Omlouvám se za nepřesnost v zadání. Osobně si myslím, že jsou to řízené střely, které dokáží zničit jak tank a jakákoliv jiná vozidla, tak vrtulník a podzvukové letouny, tak i opevněné objekty včetně živé síly. Voják nosí jenom jednoduchou rouru a ostatní mu nosí rakety. Když nenosí, dvě – tři střely unese i sám. Je to zbraň pěšího jednotlivce.

Mc Merkurion

… myslíš asi toto: Ruční raketový protiletadlový systém RBS-70 Saab Bofors Dynamics http://www.acr­.army.cz/techni­ka-a-vyzbroj/delo/-rucni-raketovy-protiletadlovy-system-rbs-70-saab-bofors-dynamics-93166/ – ale to už spadá pod dělostřelectvo a raketový vojsko …

Kepler

Mc Merkurion: sorry, to nejsou pěchotní zbraně. Já měl na mysli něco jako RPG apod.

Mc Merkurion

… omyl Kepler, je to z webu armády – uvedena jako pěchotní zbraň ( proto ten odkaz http://www.acr­.army.cz/scrip­ts/detail.php?pgid=394 ) – jak již jsem několikrát psal, dnes je pěchota jakýmkoliv způsobem mobilní (letecky, moto, lodě) a otázka zněla na „současné“ – měl jsi na pravděpodobně na mysli zbraň jednotlivce

Kepler

No jo, dneska už je vlastně každá pěchota motorizovaná. To už bychom museli považovat za zbraň pěchoty i každý pojízdný kanón na podvozku, nebo tažený s ráží 150 mm, taky raketomety. Vše se dá ovládat i ve dvou lidech. Ale jinak máš pravdu, měl jsem na mysli přenosnou zbraň jednotlivce.

Mc Merkurion

… nene, právě že tyto zbraně, které normálně obsluhuje jeden, lze v případě nutnosti odmontovat a použít v poli v zákopu, a na přenesení postačí dva,tři vojáci … jinak je to těžký, amíci jeden čas experimentovali s minometem a bazukou, kde náplň byla jaderná > to mu už se říká ničivá síla …

Kepler

Aha, takhle jo. Ale ty jaderné jsem z otázky vyloučil. Já myslel něco jako RPG, ty jsou menší ráže. Takže mi zůstaly ten Bofors a Gustav. To už je fakt síla.

Kepler

Rokio: tohle jsou vykopávky (pancéřová pěst?)

Mc Merkurion

… ale ano: Carl Gustav – protitanková zbraň http://www.acr­.army.cz/techni­ka-a-vyzbroj/pozemni-technika/technika-druhu-vojsk/karl-gustav---protitankova-zbran-12603/

Kepler

Jenže bazuky a pancéřové pěsti byly účinné jen z několika desítek metrů. Většinou vojáka ihned sejmuli.

Mc Merkurion

Pancéřovka RPG-7 (RPG-7V) http://www.acr­.army.cz/techni­ka-a-vyzbroj/pechotni/-pancerovka-rpg-7-rpg-7v-89696/ 300m
Reaktivní protitankový granát RPG-75 http://www.acr­.army.cz/techni­ka-a-vyzbroj/pechotni/-reaktivni-protitankovy-granat-rpg-75-89695/ 300m