TommyKiller1

Co je to pajdrnožka?

Nejlepší odpověď
annas

Chtělo to uvést kontext, mohl jste se přepsat, některý nespisovný výraz má víc variant.

Pajdrnožka je starý výraz pro člověka, který pajdá, obecně pajdavec expresívní výraz – . kdo napadá na nohu tedy kulhavý člověk.

Uvádí Kott ve svém slovníku.

Slovo se používalo v oblasti Nového Bydžova.
..

Jak jsem napsala – v jiné oblasti, hlásková obměna. Moravskou variantou je pajtrnožka – kadr – kudr = šmatloň. Takže ten, kdo se šmatle, šrajdá, čmajdá , šajdá atd.

Výchozí slovo, pokud je nějaké, není možné určit.

V. Machek: Etymologický slovník

Existuje ještě hanlivé slovo cajdrnožka, která má druhou část stejnou jako pajdrnožka. Jde pojmenování pro všední a obnošenou sukni atd.
http://sncj.uj­c.cas.cz/entry/5244