tazalka

Co je to noir detektivka?

Doplňuji:
měla jsem na mysli literární žánr, informace z wikipedie nechci…možná Annas by věděla

Nejlepší odpověď
led

Noir – čierná
v umení -film, obrazy, hudba, kniha- príbeh založený na kontrastoch „čierných až tragických tónov“ a opačných „bielych odľahčujúcich tónov.
Podobne je na tom i takzvaný "čierny humor“

Další odpovědi
bolak

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fil­m_noir
Doplňuji:
Ale to je jen definice z wikipedie, jestli chceš opravdu vědět, co přesně znamená „noir“, tak budeš muset zkouknout nějakej ten film. Tady si zkus vybrat. >>> http://www.csfd­.cz/zebricky/spe­cificky-vyber/?type=0&o­rigin=&genre=20&y­ear_from=&year_to=&ac­tor=&director=&ok=Zo­brazit&show=com­plete

Jinak já osobně tendle žánr moc nemusím. Na můj vkus tam bejvá moc málo labutí.

annas

Ještě něco k literatuře:
„Noir“, když byl původně používán, odkazoval na konkrétní sérii francouzských paperbacků a později v kategori černo-bílý film na trestné činnosti. Je obecně chápaný jako odkaz na příběh ponořený do emocionální a často i doslovné tmy. Vzbuzuje pocit hrůzy a zkázy, která prostupuje akcí,, příběh představuje protagonistu, který je v nesnázích, ale často si nezaslouží potíže, do nichž se dostal, i když je to špatný člověk, a potíže jen zhorší. Končí často tragicky. Noir příběh může být ponurý a napínavý, melancholický a ponurý a paranoidní, nebo ponurý a hrdina rezignuje. Jeho předchůdci v literatuře jsou Král Oidipus a Král Lear.
„Noir“ předpokládá svět, v němž buď není boha a muži jsou ponecháni, aby našli svou cestu ve světě, který je lhostejný ke spravedlnosti a k jejich utrpení nebo jsou ve jiném světě, který je zhoubný.

V USA se spíš používal jako hardboiled, který je drsnější a ještě víc ponurejší.
Podle Wikipedie

bolak

annas: s tím „černošským“ jsi to trošku přehnala :) nesmíš příště tolik věřit překladačům, noir nemá s černochama nic společnýho…

(jé, to zas bude od -iv- fackovačka)

annas

Bolaku, máte pravdu. Děkuji za upozrnění. Já jsem to překopírovala a pak zapomněla opravit na černobílý. Jenže už se nedá nic dělat. Znám výraz noir. Raději smažu. protože moje překlepy jsou vidět.

annas

Noir detektivka je v literatuře považovaná za podmnožinu tzv. Hardboiled (neboli natvrdo) – fikce. Je to literární styl, nejvíce spojený s detektivkami (zejména detektivními příběhy ) a vyznačuje se nesentimentálním zobrazením násilí a sexu.

Filmová noir detektivka vycházela z literární tradice americké detektivky třicátých let, tzv. „hardboiled school“ (Dashiella Hammetta, Raymonda Chandlera či Jamese M. Caina), která slovy proslulého výroku Raymonda Chandlera o Dashiellu Hammettovi „vytáhla vraždu z benátské vázy a hodila ji do postranní uličky“ . Kořeny „drsné školy“ v žurnalismu a brakové literatuře daly filmu noir strohé, cynické promluvy a styl, překonávající romantické melodrama směrem k neheroickému a nepatetickému výrazu, vliv evropského i amerického modernismu pak kritický „úhel pohledu“ na moderní Ameriku v éře rostoucích velkoměst a fordovské industrializace a z něj vyplývající témata. Zatímco pro první fázi filmu noir (1941–46) byly scénáře Raymonda Chandlera či Dashiella Hammetta naprosto zásadní složkou, v pozdních filmech noir (Bílý žár, Kiss Tomorrow Goodbye, They Live by Night, Gun Crazy či Sunset Boulevard), které již představují kategorii „post-hardboiled“ , se místo Chandlerova charakterního detektiva, muže cti, stává novým miláčkem publika psychotický zabiják a sociopat. Chladně stylového unaveného rytíře cti v podání Humphreyho Bogarta (Maltézský sokol, Hluboký spánek) střídá neurotický, emocionálně vyšinutý gangster Jamese Cagneyho (Bílý žár).

Z anglických zdrojů.Film noir filmy byly většinou vyrobené ve Spojených státech z počátku čtyřicátých let až do konce let padesátých. Obvykle černobílé filmy. Termín “noir " je z francouzského termínu pro “černošský film.” Různé žánry filmů – gangsterské filmy, policejní, detektivní atd.
Noir detektivky jsou často natáčeny ve městech a v noci. Příběhy se odehrávají v nočních barech, hernách, kasínech a levných hotelích. Záběry jsou proto velmi tmavé, scény často mívají hodně stínů, např. stíny okenních rámů, schodišť. Stejně obličeje herců jsou tmavé., proto působí tajemně a stresují diváky.

Charaktery postav jsou často motivovány nenasytností, žárlivostí nebo pomstou. Vystupují soukromí detektivové nebo policisté, kteří vyšetřují např. vraždy, hazard nebo prostituci – činy spáchané zločinci a členy gangů. V detektivce jsou často příběhy o krádežích, loupeže, vydírání, vraždách, zaměření na sex, další zločiny, zkaženost…

Další podrobnosti

http://wikipe­dia.infostar.cz

annas

Překopírovala jsem, ale slovo „černošský“ jsem opět nezměnila na černý. Den blbec.

led

Normálne ste ma tými černochmi vyplašili. Buďte pozornejšia, známku vám dávam o stupeň nižšiu za nepozornosť :)

annas

Led, máte pravdu. Když si to uvědomím, je pozdě. Za blbost se platí. Opět by byly zbytečné řeči…
Protože šlo o překlad, okopírovala jsem text a upravovala do češtiny. Při slově noir jsem se podivovala, že negr je sice černý, ale černošský film by bylo něco zcela jiného. Dokonce jsem si vzpomněla na franouzský parfém Noir.???. Vstala jsem od počítače, po návratu klikla, opravu nedokončila.