co je to monotyp,suchá jehla,litogra­fie,linoryt?

grafické techniky.Potřebuji to pro práci s dětmi v mateřské škole

Nejlepší odpověď
quentos

suchá jehla je „povrchová“ grafická technika – na rozdíl od linorytu se jedná o tisk tzv. „z výšky“. Ryje se jehlou do měděných desek (dají se sehnat v kovošrotu, používají se k výrobě televizí apod.) a při tisku se natřou tiskařskou barvo(speciální pozornost je třeba věnovat právě vrypům a barvu do nich pečlivě zatřít), položí se na ně čtvrtka a „proženou“ v plátně (nejlépe obložit z obou stran) lisem mezi dvěma válci. Tím se vytvoří tlak, díky němuž se vyrytý objekt vytlačí do čtvrtky.
Naproti tomu linoryt (rytý rydly do různě velikých kusů lina) je tzv. tisk z hloubky. Od suché jehly se liší hlavně tím, že zatímco u suché jehly se barva do vrypů zatírá, u linorytů se válcem s barvou přejede celá plocha a vrypy naopak zůstanou BÍLÉ. S tím je třeba předem počítat a uzpůsobit podle toho umělecký záměr.
Litografie je technika pracující s voskem jako médiem při tištění; při tištění grafiky se vytvoří „pozitiv“ a „negativ“ na základě vlastností těchto dvou materiálů (vápec je „hydrofilní“, tudíž nasaje veškerou vodu, kdežto vosk „hydrofobní“, veškerá voda se mu vyhne a pozitiv a negativ se podle toho bude lišit.
Monotypem se rozumí dvě různé techniky: ve výtvarnictví se tak nesprřávně nazývá obraz malovaný ředěnými vodovými barvami na čtvrtku, který se následně ještě zamokra „otiskne“ přitisknutím lícem na jinou stejně velkou čtvrtku a zatížením, přičemž vznikne negativ obohacený o nádherné detailní „mramorované“ struktury. Jinak původně je monotyp grafickou technikou využívající sice výše popsaný postup, ale opět za pomocí lisu, jímž se tiskne na papír otisk grafiky např. z akrylátového skla.

Zdroj: u monotypu a litografie en.wikipedia.org (v angl.), ostatní techniky vlastní zkušenosti z patnáctileté docházky do výtvarného oboru umělecké školy.