eviku

Co je to apostrofo

Literatura – přírodo zahřej ho

Nejlepší odpověď
annas

Ještě konkrétně – apostrofa je oslovení osoby nebo věcí, kterou nemohou odpovědět. Např. Letní ty nocí zářívá, Maria, panno přemocná, Ty hvězdičko malá.

Další odpovědi
LuciJe

Apostrofa (z řec. apo-strefó, obracím se jinam) je stylistický prostředek, řečnická figura, v níž se mluvčí nebo pisatel „obrací jinam“ než k přítomnému publiku, k nepřítomné či zemřelé osobě, případně oslovuje neživou věc.

Působivost apostrofy spočívá v tom, že provádí často překvapivou změnu adresáta řeči. Mluvčí v ní neoslovuje přímé posluchače, kteří se tak dostávají do postavení třetí osoby, svědka rozhovoru s někým jiným, nepřítomným. Apostrofa často začíná zvoláním. Vyskytuje se už ve starověké rétorice, v náboženské řeči a pak zejména v romantickém básnictví.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­postrofa

annas

Zkouším kopírovat ze slovníku, zda se povede.
.
Pozor na výraz apostrof:
apostrof ‘odsuvník’. Z lat. apostrophus
z ř. apóstrofos ‘odvrácený’ k apostréfō
‘obracím, otáčím’ z :apo- a stréfō tv

annas

apostrof ‘odsuvník’. Z lat. apostrophus
z ř. apóstrofos ‘odvrácený’ k apostréfō
‘obracím, otáčím’ z :apo- a stréfō tv