zjentek

Co je na této knize tak ceněného?

https://www.trhknih­.cz/kniha/91mnxofz

Odpovědi
marci1

Jedná se o dosud nejrozsáhlejší monografii slavného českého malíře a spisovatele. V knize obsahující několik set vyobrazení se poprvé spojuje pohled na Čapka-výtvarníka s pohledem na Čapka-prozaika a básníka. Pečlivě připravená a dokonale vybavená kniha je výsledkem celoživotního zájmu obou autorů o Čapkovo dílo.
🙂
https://www.an­tikavion.cz/kni­ha/josef-capek-jaroslav-slavik-1996?produkt=651476&gad­_source=1&gclid=­Cj0KCQiAnfmsBhDfA­RIsAM7MKi37glV­DWoIS3JT876tTxo­Lu2EwPA1CeGoj3or­d2d_1MCjO--ru8A28aAruDEALw_wcB

led

nebudem sa zaoberať teóriou prečo a ako je kniha hodnotená, ale použijem spojením niekoľkých citátov Jozefa Čapka z diela Psáno do mraků do fiktívnej odpovede od autora na vašu otázku.

Jsem zmatený? Probůh, jak bych nebyl?! Tzv. originalita nenáleží do umění, ale do varieté, jako tak leckterý jiný trik. Samorostlost provázená (velmi často) nedostatkem kultury, trkává někdy selským primitivismem, selskou neomaleností. Čeho si žádá umění, to jsou umělecké osudy!
Umění působí na dav jen vyzývavě, ale ne populárně. Aby se nezdálo věcí příliš vzdálenou a vysokou, je raději považováno za přepjatost, pošetilost, bláznovství. Davu při něm imponují jen jeho sběratelské, muzeální ceny. (Snad jsou považovány umělecké galerie tak trochu i za
blázince.) Nikomu, ničemu nevnutím své drobné a izolované osobní toužení!
Tzv. umělecký úspěch. – A jestli jenom vydařený švindl, ty chytráku!?

k informácii od marci1 doplním len pre menej znalých kultúrnej histórie:
Ide o brata spisovateľa Karla Čapka. Zahynul tesne pred koncom vojny v apríli 1945 v koncen­tračnom tábore Bergen-Belsen v Nemecku.