Co je : Incip. porucha kognitivní, susp. ma M. Alzheimer, neurolog. nález lateralizace

Prosím o zaslání významu výše položené otázky.
Děkuji
Honza

Nejlepší odpověď
quentos

Nejprve ke zkratkám v textu: incip. = incipit = z latiny „v začátku“, tj. kognitivní porucha je v zárodku, v počáteční fázi; susp. = suspektní čili v podezření, tj. podezření na následující: „ma M.Alzheimer“ – lékařův překlep, správně „na M.Alzheimer“, tedy „podezření na Alzheimerovu chorobu“ (viz níže). „Neurolog. nález“ – nález od neurologa, tedy lékaře specializujího se na poruchy a choroby nervové soustavy

Kognitivní porucha:
lehká duševní porucha (obvykle ve vyšším věku) projevující se poznávací dysfunkcí (např. porucha vštípivosti a výbavnosti paměti nebo učení se nové látce, lehčí porucha pozornosti, mírně zpomalené myšlení a chápání), nedosahující však hloubky a intenzity ani mírné demence;

Alzheimerova choroba – onemocnění mozku, při které dochází k postupné demenci. Jako první toto onemocnění popsal Alois Alzheimer. V současné době není známa příčina jeho vzniku, z neuropatolo­gických nálezů se však ví, jak nemoc probíhá. Změny postupně působí rozpad nervových vláken a nervových buněk. Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku. (Wikipedia, upraveno)

lateralizace = přesun, přemístění ke straně; to může být lateralizace čehokoliv, záleží na kontextu; pravděpodobně se jedná o vychýlení z normy nebo normální polohy některého z orgánů

Zdroj: slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/mir­na-kognitivni-porucha