annas

Číst, psát, plavat: zásada vzdělání ve st. Řecku. Je správné, že bez výuky plavání už žák ZŠ neproplave do vyšší třídy?

U nás ve školství platila jen první dvě pravidla. Naučit se plavat, nikoliv. V krátkodobých kursech to nebylo možné.

Proto MŠ stanovilo, že všechny ZŠ musí od příštího šk. roku zavést do rozvrhu povinné plavání v rozsahu nejméně 40 hodin.

40 hodin týdně je blbost, přepsala jsem se, patří za celý rok.

  1. Co myslíte, nejsme spíš národem bazénových cachtalů, když polovina Čechů neumí plavat. Každý rok se u nás utopí téměř 200 jedinců, tato statistika nás řadí mezi evropské špičky.
  2. Češi podceňují rybníky, ale i moře, neodhadnou vlastní síly. Nejsou mistry v plavání, ani v záchraně tonoucích.

Jak jste na to vy?

3. Myslíte, že se děti budou občas topit v průšvihu, ale z vody vyplavou?

Podle MF Dnes, přílohy Víkend z 22. 7. 2017

Nejlepší odpověď
mosoj

Plavání jsme ve škole neměli. Přesto jsem se plavat naučil. Pokud se někdo plavat nenaučil tak to nebylo učitelem,ale nedostatkem příležitosti. Nebylo kde.
Pokud dítě příležitost mělo, plavat se naučilo. Jinak v partě neobstálo. Nepamatuji, že by se někdo v prostředí kde jsem se jako kluk pohyboval, utopil.
Nikdo nás nehlídal.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že to nebude celá polovina,statistiky jsem nehledal, ale faktem je že moc lidí dobře, nebo výborně plavat neumí.Jsme národem dávající přednost bazenům a chemicky upravované vody nacpané chlorem. Většina národa považuje přírodní koupaliště, rybníky, řeky a přehrady za nečisté a zdraví nebezpečné. Osobně mám na to opačný názor.
Zavedení hodin plavání nelze než uvítat. Bohužel, stejně jako celé školství, neni dotaženo vše do konce. Neni dostatek proškoleých instruktorů. Dost často vedou část dětí v těchto kurzech i učitelky ZŠ, které nejsou zdatné plavkyně, a jak učit plavat je nikdo nenaučil. Myslím, že by bylo vynikající, kdyby se toto postupně odstranilo a všechny děti po ukončení uměli plavat. Další vinu na tom mají rodiny. Než by šli s dětmi někam plavat, kynou doma na zahradě u plastového bazénu.
Je to vidět i na některých koupalištích, kde rodiče děti nepustí do hlubší vody, nedovolí jim být ve vodě bez kruhu, či něčeho obdobného.
Já sám na tom nejsem s plaváním nejlépe. Rád se koupu v přírodní vodě. Do bazénu plného chemie nelezu. O to větší mám radost, že vnuci, dvojčata, 5 let. Plavou výborně, skáčou do vody a chodí se do přírodního koupaliště koupat každý den za každého počasí. V minulém roce skončili až někdy v polovině října a začali v květnu.
Rád budu věřit tomu, že současné děti, i když se budou někdy topit v průšvizích tak že z vody vždy bezpečně vyplavou.

Kepler

Pro mně je to novinka a nemyslím si, že plavání je pro život až tak důležité a ty hodiny věnovat raději na kvalitnější výuku v důležitějších předmětech. Na lidskou blbost zahyne ročně určitě více lidí, než se utopí. Kromě toho 40 hodin týdně mohl vymyslet jen chorý mozek.

Mc Merkurion

… na tuto otázku zná fundovanou odpověď jen jeden znalec plavání, ale ten již bohužel není mezi námi …

… mimochodem, my plavání měli, ale plavat jsem se naučil u nás v rybníku a v průšvihu jsem se netopil, vždy jsem nějak vybruslil …

Danina65

Já nevím, nohu oba synové ve škole plavání měli.Oba sice už plavat uměli před tím, ale nepamatuji se, že z okruhu jejich kamarádů by někdo plavat neuměl.Tím myslím takové to základní plavání.Víc mě mrzí bývalá Branná výchova, člověk ani netušil, co mu že zachraňování zůstalo v hlavě.Na profi zásah by to nebylo, ale něco o krvácení, zástavě dechu a první pomoci jsme přece jen věděli.

Alesh

No, škoda, že už nežije jeden zdejší přispěvatel, ten by na toto téma jistě patřičně reagoval. 😉

dubraro

Já jsem v základní škole plavání měl a plavat jsem se naučil. Alespoň základy se naučili i všichni spolužáci.
Záchrana tonoucích a první pomoc obecně byla za minulého režimu také součástí vzdělání již od základních škol a stále se opakovala, i v zaměstnání.

tobby

Moje děti se naučily plavat ve škole. Nevím, jestli to bylo povinné. A domácí bazény bych tak úplě nezatracoval, zvláště pokus v nich lze plavat. Moje vnoučata se tak plavat naučila.

Andělé

Jsem udivená, že už Michal nežije. To je mi líto…:-(

annas

Ad Alesh, na otázku jsste neodpověděl, si Michal se o plavání zajímal, i když sám plavate neuměl.

Mc Mercurion – vy sjte něco přidal.

Ale bod dávám i za snahu, zájem o otázku.

annas

Za těch 40 hodin týdně se omlouvám. Formulace v článku, z něhož jsem čerpala, je nejednoznačná, blbě jsem četla.

Mea culpa. 🙂

Mc Merkurion

Kepler: … to je fakt, co teda budou dělat jinýho, dyť tak dlouho nejsou ani ve škole …