Hlada

Čím se mělo svítit v původním Národním divadle?

Základní kámen Národního divadla byl položen v roce 1868. Žávovka byla vynalezena v roce 1879. S jakým osvětlením počítal původní projekt?

Nejlepší odpověď
ratava

Po požáru byl pro obnovu ND vybrán architekt Schulz, který v rámci zpřísnění požárních předpisů vyměnil původní plynové osvětlení za elektrické…

http://www.nar­myslenka.cz/ces­karevue/REVUE3­.pdf

Další odpovědi
honza19hk

v roce kdy to divadlo bylo původní se používal viceméně svítilpyn,takže by se svítilo asi tím.Tedy aspoň do té doby dokud by nevymysleli elektřinu.

slad08

Původně se svítili velkými lustruvými svícny.

Zibner

Ze začátku bylo osvětlení realizováno lustrovými svícny a svíčkami u stěn na chodbách, později se přešlo na elektrické osvětlení.

Sůwa

Bydlela jsem nedaleko ND v domě postaveném až 1905 a i tam bylo ještě vidět pozůstatky plynového osvětlení. Na plyn bývalo i pouliční osvětlení na Hradčanech ještě dost dlouho po 2.světové válce.