Chci být tím za mixážním pultem v českém rozhlasu. Jak se ucházet o místo?

Oslovit ředitele Českého rozhlasu editováním nějaké staré rozhlasové pohádky? Už ji mám hotovou. Nebo jak? http://www.pri­behrozhlasu.cz/jak-se-dela-vysilani/hra
Ukázku citlivě upravené pohádky ze 70. let mohu poslat do 19.12. na požádání.

Odpovědi
led

Práca zvukového majstra nie je len sedenie za režírovacím audiomixpultom. Nie je to človek, ktorý len „ťahá za páčky“ podľa požiadaviek režiséra a hudobníka, ale súčasne je to umeleckotechnický spolutvorca výsledného obrazu vysielaného diela.
V prvom rade musíte mať požadované vzdelanie, hudobný sluch a schopnosť práce a vlastného sústredenia (odhlučnenia sa) v aj akusticky náročných podmienkach.
V druhom, nie menej podstatnom, musíte mať bohatú fantáziu, znalosť a databázu rôznych akustických efektov a ich vytvorenia i schopnosť spojiť vaše „videnie deja“ na základe scénara s požiadavkou réžie…
Služobný postup zvukového majstra začína kdesi u zvukového technika – slaboprúdara, kabelára, mikrofonistu, ruchára a až po nadobudnutí týchto základných znalostí môže uvažovať o stoličke za pultom.
Ako sa uchádzať o miesto zvukára v rozhlase?
Najprve si treba skutočne sebakriticky zvážiť svoje technické i umelecké schopnosti a znalosti, schopnosť zvládať stresové situácie, ochotu stráviť za pultom (v horúčave i zime, dusnu a v stiesnenom prostredi mnohých ľudí) mnoho hodín i v čase, keď sa iní zabávajú.
Ak toto všetko ste schopný a ochotný „obetovať na oltár umenia“, jednoducho si zoberte doklady a s hrdo vztýčenou hlavou zaklopte na dvere personálneho oddelenia Českého rozhlasu. Takto prejavíte aj svoj stupeň samostatnosti.