Dvorní šašek

Četli vám vaši rodiče před spaním pohádky, když jste byli malé děti?

Neopouští se dnes od toho?

Nejlepší odpověď
Malvína

Ano, a moc ráda na to vzpomínám. S mužem si dnes občas předčítáme z obrovské knihy plné krátkých detektivek. A je to fajn 🙂

Další odpovědi
Drap

Ano četli, stejně jako já jsem četl svým dětem a oni čtou vnukům.

elkon

Ano.

Ametyst

Ano, četli. I prarodiče.

Filip84

Rodičové málo, ale báby četly. Krásu nesmírnou – Koschei Bessmertniy, Vasilisa Krasivaya, Baba Yaga. I jiné „sovětské“ pohádky – třeba Vetra-Bogatyr. Pak pohádky z DDR (Německé pohádky). Ale, jako, „sovětské“ pohádky pro mne vždycky budou #1. 🙂

aliendrone

Moc ne, misto toho mě naučili číst, abych neotravoval. Zato má starší starší nám před spaním často vyprávěla příběhy o paní Čumsemčumtam, která pořád jen prděla, padala do popelnic a tak vůbec. S mladší starší jsme ji za to milovali a hrozně se tomu smáli. Jenže pak obvykle přiběhl vati, rozsvítil – „CO JE TO TADY?!!“ A my usilovně předstírali spánek. :)

Co naděláš, pokrok nezastavíš. S možností nákupu audiokazet s pohádkami (natož když přišly pohádky na VHSkách – pro rodiče POŽEHNÁNÍ zapnout TV a pustit) umění vyprávění pohádek přirozeně upadá. ale…

Počítám ještě tak rok, než se prasynovec pořádně rozmluví, pobere trochu rozum (ne že by dnes nekomunikoval, ale to „gu gu“, „kchááá“ atd. je o ničem) mu začnu pohádky vyprávět, abych ho připravil na život. Už teď mám v hlavě rámcovou představu příběhů o „PROGRESIVNÍM GENDERÁKOVI“ (přirozeně pokud budou babička i maminka spolehlivě z doslechu)! ;) :D :D

Tudíž ještě nějakou dobu tradice vyprávění pohádek dětem nezanikne. ;) :)

da ny

Samozřejmě, hlavně maminka. Stejně, jako já svým dětem Obě jsou čtivci.
U partnerů je to slabší. Rodiče jim nečetli nic (možná to souviselo i se vzděláním, rodiče bez maturity, děti rostly jako dříví v lese….). ;D
Taťka mi promítal asi 6 pohádek na promítačce a vyprávěl. Stále dokola. Moc na to vzpomínám

paul1

Ano, nejvíc maminka, tatínek jako voják byl hodně mimo domu. Ale četl i on. Pamatuji si zčásti nějakou o Budulínkovi, o jelenovi Zlaté parohy. I sradnovní, to táto – byl jednou jeden král a ten měl tři dcery. Jednou si k sobě zavolal nejstaršího syna atd.

quentos

Ano. A po 11 letech jsem četl já před spaním mladší sestře.

dubraro

Četli i vyprávěli zpaměti. A já potom svým dětem také.

Rocker

Ano,četli,rodiče i děda s babičkou.
Krásu nesmírnou jsem s četl sám až v pozdějším věku,ještě jí někde u rodičů mám.
Když byl syn malý,taky jsme mu četli,Krtečka,Ma­šinku Tomáška…

Lotr2008

Ano četli, šašku,

aliendrone

Filip84>>> Tywoe, na tu knihu (Krása nesmírná) si PAMATUJI! Dokonce i na ty tituly – O překrásné Vasilise, Kostěj nesmrtelný atd. Samotné příběhy se mi nevybavují, zato si vzpomínám, že byla NÁDHERNĚ ilustrovaná (realisticky, žádné ty k zblití moderní jakobydětské čmáranice), velká A4 a asi 3cm tlustá, je to tak? Nad těmi obrázky jsem strávil stejnou dobu, jako nad textem a dětská fantazie běžela na plné obrátky… :)

Filip84

Mě se, vždycky, strašně líbilo, jak ta baba yaga létá v té bečce, že ještě za sebou zametá ten vzduch. Nebo ty dřevěnice, co měly na krovu trám, a na něm lebku. U nás jsou dřevěnice, teďka už je to slabší, ale když jsem byl malý, tak jich bylo víc, a já jsem se všude ptal, proč nemají v krovu trám, a na něm lebku! 🙂

Jo, je to tak: https://kniho­bot.cz/b/138772­5?gclid=CjwKCAj­wqauVBhBGEiwA­XOepkQF035JlKfA­NAcutg4OcU1ea7Xy­yHI9kAt55Stk2­BStYBvVAcPz53ho­CigQQAvD_BwE

Malvína

Je to tak. Mám doma a semtam v ní zalistuji 🙂

aliendrone

Filip84, Malvína>>> Já měl ještě „stalinské vydání“ https://www.da­tabazeknih.cz/dal­si-vydani/krasa-nesmirna-233823?lang=cz , ale počítám, že jinak to bude shodné. :)