Kepler

Byli byste pro zákon odstraňující diskriminaci při zaměstnávání lidí s věkem 50+?

Dejme tomu formou povinnosti pro firmy zaměstnat alespoň určité procento z této věkové kategorie? Všichni víme, že kdo přijde o práci v tomto věku, je prakticky bez šance. Jsou firmy, které tuto diskriminaci neuplatňují, protože si uvědomují cenu zkušených pracovníků, ale většinou jsou zahraniční a je jich pomálu. Radši verbujeme ty „perspektivní“ s nevalnou úrovní ze zahraničí.

Nejlepší odpověď
Drap

Takový zákon existuje. To že se nedodržuje je věc jiná. Nařídit kvóty je kontraproduktivní.

Další odpovědi
dubraro

Myslím, že takový zákon by byl, stejně jako mnoho ostatních, zbytečný. Zaměstnavatel si vždy najde zástupný důvod, proč nepřijmout nebo dále nezaměstnávat člověka, o kterého nestojí. Těžko by se dokazovalo, že to bylo zrovna kvůli věku.

Rokio

S tímto zákonem plně souhlasím. Je opravdu neférové, že zaměstnavatelé odmítají zaměstnávat lidi nad padesát let. Přitom mají pořád co nabídnout a k tomu všemu lidé vyššího středního věku jsou loajální, spolehliví a zkušení.

Šidlo

a kto by ho v čr alebo sr dodržiaval? kto by to kontroloval? kto nad 50 rokov by chcel robiť v start-upoch či v nebezpečnom prostredí?

inak, pekné, že sa sem nenahrnuli tí, ktorí boli ostro proti kvótam pre ženy v manažmente.­....oceňujem kozistentnosť v názoroch (bez irónie, tu si niektorí užívatelia protirečia denne )

zasa sa riešia dôsledky a nie príčina

Lamalam

Kvóty jsou k ničemu. Co třeba podnikatelský subjekt fotbalový klub? Bude muset do sestavy zařadit určité procento hráčů starších 50 let?

ivzez

Nejsem si jista.

Na jednu stranu by takový zákon mohl pomoci lidem v předdůchodovém
věku, ale neumím si to dost dobře představit v praxi. Přesněji: nedokážu
si představit, kdo a jak bude určovat, který zaměstnavatel má lidé v tomto
věku zaměstnávat, a který už nemusí.

Navíc se obávám, že by se tito lidé mohli cítit
ještě hůře, než když „jenom“ nemohou najít práci.

Podle mne je otázka i to, jestli by takový zákon
nějak pomohl společnosti. Práce není dostatek
pro všechny a vypadá to, že jí bude dále ubývat
(přibývá činností, které zastanou stroje/roboti).

Pokud bychom uzákonili, že každý zaměstnavatel musí zaměstnat určité
procento lidí ve věku od 50 let výše, vypadla by podle mne ze zaměstnání
další skupina obyvatel.

Další ohroženou skupinou jsou maminky (rodiče) hledající práci po skončení
rodičovské dovolené. Za nimi v těsném závěsu absolventi škol bez praxe…

Lgee

Ano, zavedl bych ho až od 60+

baghira

Každé nařízené kvóty jsou diskriminace, takže takový zákon by diskriminaci neodstraňoval, ale naopak způsoboval.
(Své současné zaměstnání jsem získal relativně snadno v 52, přestože by se dalo říct, že můj obor je doména mladých. Nejde o věk, jde jen o to, co kdo má zaměstnavateli nabídnout.)

Pokud zaměstnavatel rozhodne, že Franta(23) je pro danou práci vhodnější, než Lojza(53), je to jeho právo takto rozhodnout. A jestliže toto rozhodnutí bylo chybné a Franta nesplní očekávání zaměstnavatele, ponese zaměstnavatel důsledky svého rozhodnutí a možná se z chyby poučí.

Ale když úřad rozhodne, že práci dostane Lojza jen proto, že má 53, bez ohledu na cokoliv jiného, tak to nebude chybné rozhodnutí? A zaměstnavatel ponese důsledky nikoliv svého rozhodnutí, ale někoho jiného – bude to spravedlivé?

koldy

ne bylo by to nanic, nepomůže to ničemu…

Kepler

Izvez: ten můj návrh je jenom návrh, který neřeší detaily. Jde mi jenom o citlivější přístup firem a státu. Když ho nemají, je nutná direktiva. Padesátník odstavený před důchodem se cítí dost blbě a přitom může být schopnější, než někdo mladší. Proč zaměstnávat vlastní lidi je efektivnější jsem už tady vysvětloval. Pokud bychom to uzákonnili, další skupina obyvatel by na to opravdu dojela: Poláci, Ukrajinci a dále méně cenné experty. Otázka uplatnění mladých lidí a rodin není předmětem této otázky, i když s ní úzce souvisí.

Kepler

Lamalam: ale tak jistě, nemůžeme takto generalizovat, někde to jinak nejde (i když i ve fotbalu se zkušený manažer taky uplatní). Zrovna tak nezkušený pták nemůže dělat nějakého šéfa. Jde mi jen o princip. A k čemu by byly kvóty, to jsem už tady naznačil. A přidávám ještě: bylo by to vůči starším spravedlivější.

Kepler

Šidlo: je pravda, že starší člověk se jen nerad učí nové věci, ale většinou to ani není potřeba, stačí mu jeho dosavadní zkušenosti. Ve výrobě je nebezpečné vlastně každé prostředí a zkušený člověk je zná mnohem lépe, než nějaký bažant. Kontrola existuje a živí se jí spousta auditorů a inspektorů. Sám jsem to dělal a školil nové pracovníky.

Kepler

Drap: ne neexistuje. Pouze se nesmí nikdo diskriminovat, což se snadno obejde. Kvóty by byly jediným řešením a to učitě levnějším, než proplácení sociálních dávek. Když lze podpořit osoby s tělesným postižením, proč by to nešlo i u padesátníků?

Kepler

dubaro: promiň, ale nemáš pravdu. Zástupné důvody se jistě používají, ale při kontrole ve firmě by stačila jediná otázka: kolik nových pracovníků jste přijali a kolik z nich je starších 50 let?