maschin

bufeťáci za komunismu

Co to bylo za lidi a proč (prý) dojídali zbytky jídla v bufetech?

Nejlepší odpověď
led

Stretávali sme sa s nimi hlavne v bufetoch najnižšej cenovej skupiny, pri stánkoch rýchleho občerstvenia, v pivárňach…
Boli to väčšinou ľudia, ktorí pre svoju záľubu v alkohole boli vyhadzovaní zo zamestnania, stratili svoju ľudskú dôstojnosť, až začali z núdze, kedže peniaze nemali, vyberať kontajnery, dojedať a dopíjať zvyšky jedla a hlavne piva. Zamestnávať takýchto ľudí, bolo rizikom pre zamestnávateľa. Nájdeme ich aj teraz, niekedy dokonca pod maskou dobre vyzerajúceho podnikateľa.
Doplňuji:
Okrem týchto boli a ešte aj sú aj iní bufeťaci
pokračovanie v diskusii

Další odpovědi
anonym

Popisuje to přesně „led“.Byli to převážně lidi jako dneska bezdomovci, akorát tito měli kde bydlet.Ještě doplním odpověď „leda“ též se pohybovali v nádražních restauracích.Říkalo se jim též „somráci“, což znamená, že somrovali (žebrali či dojídali ) zbytky jídel v těchto zařízeních.
Také když viděli někde nedopitý půllitr piva ( a nebo pokud si někdo od toho piva odskočil na záchod) tak se snažili ho dopít.Jejich slova ke spolustolovníkům začínala:„Je toto pivečko volné?“

anonym

Bufáč Vindobona hlavní třída K.Varů.Všechny možné hotovky,brambo­ráky,saláty,k pi­tí od samého rána od rumu až super točenou kofolu a všudypřítomné somráky,bufeťá­ky.Chodila jsem tam téměř každý den,nikdy se mi nestalo,že by mi nějaký něco uzmul z talíře..Vždy se zeptal.Slečna(teh­dy)bude dojídat?Je to volný?Teprve pak se pustili do zbytků na mém talíři.Co to bylo za lidi?Jako dnes:Nemakačen­kové,chudáci,li­dé staří,nemocní,al­káči,už tehdy sem tam nějaký feťák,prostě směska.,Voněli" mi ale víc,než ti,co dnes sedí před supermarketama.

ahold

V Praze bylo jejich oblíbené místo na Václavském náměstí v bufetu Koruna. Fajnšmekři si nosili vlastní lžíce. Třeba tam za pivo pomohli sbírat nádobí. A měli jednu zajímavou vlastnost. Jakmile se někde objevila uniforma – okamžitě zmizeli.

led

Okrem týchto boli a ešte aj sú aj iní bufeťaci
Sú to ľudia, chodiaci na recepcie a akcie „zadarmo“ sa najesť, prípadne uchmatnuť jedlo, pitie do šikovne upravených a nenápadných vreciek a tašiek, z hotelov si odnášajú, čo sa dá (aj toaletný papier), na raňajky chodia zásadne s taškou (veď, kde by najľahšie schovali rohlíky, masielko, lekvárik, salámik, ovocie…)
Títo ľudia tiež boli a sú v každej spoločnosti – tvoria akúsi protiváhu skutočným bufeťakom.

anonym

led, uvítala bych, kdybys příště takovéto příspěvky nedávala do diskuze, ale napsala je přímo do odpovědi. Co na tom, když ta bude o pár řádků delší. Některé odpovědi jsou na celou stránku a nevypovídají o ničem. Je nesmysl, aby něco podobného bylo až v diskuzi, když vlastně jde o pokračování odpovědi.

led

Dávala som to preto do diskusie, pretože to nie je priamo na otázku a súčasných „bufeťákov“ takéto pomenovanie dosť dráždi…
„bufeťák“ nie je totiž len človek dojedajúci po druhom, ale aj v prenesenom význame to isté robiaci duševný bufeťák – vydáva vytrhnuté (jemu hodiace sa) časti myšlienky druhých, prípadne aj celú, za vlastné.

Damiana

Přesně tohle jsem chtěla napsat. U nás se jim také říká „Holubí letka“.:-)

anonym

To je moc hezký..holubí letka.Fakt dobrý!