plebs

Brambory do zelena co je to za druh?

Zakoupil jsem trochu brambor a mají mírnou zelenou barvu na dotaz u manažera supermarketu jsem byl poučen že některé jsou do žluta, další do hněda do červena a také do zelena.

Nejlepší odpověď
elkon

Brambory jsou zelené, když jsou delší dobu vystavené slunečnímu záření.
https://www.bles­k.cz/clanek/rad­ce-zdravi-a-zivotni-styl-zdravi/650256/po-jedovatych-cuketach-pozor-i-na-brambory-toxin-v-nich-zpusobuje-zastavu-dechu-odbornik-rekl-ceho-se-vyvarovat.html

Další odpovědi
cappuccino

Brambory vrat a manazera pouc!!
Hlavne je nekonzumuj!!

Dochy

Podle mně jsou brambory do zelena pokud jsou nevhodně skladovány (na světle) stačí i delší doba vystavení na prodejně. Neznám žádnou zelenou odrůdu brambor. Obvykle jsou žluté až hnědé, jiné mají slupku červenou nebo spíše fialovou. Zelené části vč. zezelenalých hlíz a klíčky obsahují větší podíl jedovatého solaninu.

cochee

Platí , co píšou ostatní – osvětlené brambory. Zelená barva znamená vysokou koncentraci bramborového jedu – solaninu. Brambor se dá jíst, ale určitě nevařit na loupačku nebo péct se slupkou – oškrábat a v tomto případě i zabrat škrabkou hlouběji nebo lépe znovu ještě jednu vrstvu. Pokud se bude brambot vařit, určitě tu vodu po uvaření vylít, nepoužívat jako základ polévky (bram. jed se totiž nerozkládá varem, ale při vaření se vyluhuje do vody.)