krtek11111

Poradíte, zda se dá parabola použít jako anténa k set-top-boxu?

Původní dotaz

Zůstala mě parabola a chci poradit,esi se dá použít jako anténa k settopboxu?

Nejlepší odpověď
mosoj

Příjem DVB-T pomocí satelitní paraboly je naprostý nesmysl. Klasické paraboly se dají použít maximálně ještě pro 2,4 GHz a 5 GHz (za použití speciálních ozařovačů, pak mají zisk 20–25 dB na 2,4 GHz a 25–30 dB na 5 GHz), ale pro UHF je to nepoužitelné, je to úplně jiné pásmo!

Každopádně příjem UHF na parabolickou anténu možný je, ta ale musí být pro pásmo UHF navržena a taková anténa pak má při zisku 20 dB rozměry přes dva metry! Kdysi se takové antény stavěly pro příjem západoněmecké TV a bylo je možné vidět na střechách např. pražských paneláků, dnes už vím jen o pár kusech, které ještě na střechách reznou, zbytek už byl demontován.

Zajímá mně od těch co jim to jako někdo udělal, co mají za ozařovač. To je to, co by se muselo namontovat místo LNB. Pokud ano musí to být nějaká menší anténa pro pásmo UHF.

Souhlasím s Hlada. Nakonec je to v mém kontextu. Už vůbec parabola a anténa vůbec nemá nic společného s HD či SD rozlišením. Je to tady plácání přes plácání.

Další odpovědi
Hlada

Chtělo by to ujasnit si pojmy.
Parabola se používá jako anténa satelitního vysílání. Nemá nic společného se set-top-boxem.
K satelitnímu vysílání se používá vysílač, který létá nad Zemí. Nemůže tedy být pozemní.
Výraz „set-top-box“ se používá pro externí digitální ladicí díl (tuner), který nahrazuje analogový ladicí díl ve starších televizorech, aby bylo možné přijímat pozemní digitální vysílání. Nijak nesouvisí s anténou.
Frekvenční pásma (kanály) jsou stejná pro analogové i digitální vysílání. Jsou tedy pro ně i stejné antény.
Parabola je určená pro vysílání v rozsahu 10,7–12,75 Ghz, tedy řádově jinde, než vysílají pozemní vysílače (do 862 MHz). Proto je pro pozemní příjem nepoužitelná, jestli je takto míněný dotaz.

Kepler

Jestli je to satelitní parabola, může přijímat signál jen ze satelitů. K tomu je ještě nutný satelitní přijímač.

Doplněno: satelitní tuner může (ale nemusí) být součástí STB

Rohlik

Set-top-box je jiný název pro DVB-T přijímač. DVB-T používá pozemní digitalní vlny. Satetelitní parabola je napojena na DVB-S přijímač, který zpracovává vlny chycené parabolou ze satelitů na oběžné dráze.
Takže satelitní parabola nelze použít pro příjem pozemního digitalního signálu, jsou to 2 ruzné technologie.

Dismas

Lepší je použíít jako anténu sinusoidu.

led

Satelitná parabola má inú smerovú charakteristiku než „parabola“ pre zosilnenie signálu pre pozemné vysielanie DVB-T.
Zjenodušené: dvb-t antena zasunutá v ohnisku rozrezanej plechovky od konzervy dokáže čiastočne predlžiť prijímaciu vzdialenosť od vysielača signálu. Súčasne tento spôsob obmedzí (zatiení) príjem signálov z iných vysielačov. Je to vyskúšané v praxi.

Kepler

led: taky jsem kdysi a kdesi četl, jenže pro nejmenší DVB-T anténu by ta plechovka musela mít rozměry nejmíň 200 l barelu.

annas

Ad krtek11111

mrzí mě, že jsem reagovala. Uvedla jsem zkušenosti, i když se v technických parametrech a pojmelch nevyznám.

Chtěla jsem jen pomoct, v tomto smyslu, že technik vyměnil u satelitu původní krabice za set-top-box.

Brala jsem to tak, že se změnilla frekvence vysílání atd., že původní krabice vysílala SD, set-top-box HD.

annas

Moje odpověď.

Parabola od satelitu?

Mám ji stále, ze „vzdušného“ vysílání SD, které technik převedl na HD rozlišení tím, že vyměnil původní „krabici“ Mascom za set-top-box Zircon pro satelitní vysílání. „Přeladil“ či trochu nasměroval l i parabolu a stanice TV přes Zirkon. .

Nejsem odborník, neznám parametry, jen jako uživatel vím, že sateliní parabola a vše zůstalo, opakuji, jen technik místo původní „krabice“, která byla u TV a přijímala SD, dal set-to-box pro příjem HD. Se starou "krabicí se nedaly programy zachytit, proto jsem vysvětlila pomocí SD a HD vysílání.

Ale signál ze satelitu přijímáme přes nový set-.to-box.
Jde o Skylink. Technicky tomu nerozumím, jen vím, co udělal. Finančně – kromě práce – úhrada za set-top-box."

krtek11111

proč jsem rád za každý názor,díky :)

annas

Ad mosoj,

není třeba, abyste takový způsobem znevažoval mou odpověď.

Neznám pojmy, připouštím, ale vím, že satelit zůstal, jen „krabice“, která byla u TV a přijímala jen SD, technik vyměnil a objevily se programy v HD.

Jak to, že to nesouvisí? Stará krabice přestala přenášet progamy.

Mám satelitní anténu a set-to–box. ´Vím, co mám doma.

krtek11111

díky za osvětu,hold půjde do zběrného dvora :)

Dismas

Prezident vzdal holD padlým hrdinům. Ta parabola holT půjde do Sběrného dvora.

krtek11111

annas,jj parabola od satelitu,končím s jednou firmou a zůstává mě to,tak si říkám škoda to nepoužít když už je přidělaná,tak že jak říkáš zajít do obchodu,nechat si poradit se settopboxem a rovnou s technikem odjet at to vše udělá :D

annas

Jsem laik, ale stalo se,. jak jsem popsala. Děsila jsem se, že satelit je vyhozená investica, ale opravdu to bylo jednoduché. Technik přišel, vyměnil krabici u TV, naladil programy, některé byly trochu horší, proměřil u paraboly a kousek ji posunul a znova přeladil.

Jinak tomu nerozumím, velikost paraboly je běžná, které se před x lety prodávala.